Садиба, кін. 1890-х рр.

Хорива, 31-а

 Первісна забудова прямокутної в плані ділянки була розріджена, малоповерхова, дерев'яна. 1896 тут збудували одноповерховий цегляний флігель за проектом арх. М. Гарденіна (не зберігся). 1898 садибу придбав Л. Бар- маба, який, ймовірно, і спорудив наявний фасадний будинок. Враховуючи, що кількома роками раніше до розбудови садиби долучався арх. М. Гарденій, та зважаючи на оформлення фасадів у неоросійському стилі, який часто застосовував цей архітектор, можна припустити, що він був автором проекту цієї будівлі.
Головний будинок (№ 31-а). Триповерховий з цокольним напівпо- верхом, цегляний, тинькований, пофарбований, у плані прямокутний. Дах двосхилий з бляшаною покрівлею. Перекриття пласкі по дерев'яних балках. Симетрично-осьову композицію чоло-вого фасаду підкреслено центральною та двома бічними розкріповками. Центральну розкріповку завершує фронтон у формі стилізованого кокошника з трьома півциркульними вікнами-лю- карнами. Пишний декор чолового фасаду в неоросійському стилі змодельо- вано в цеглі: численні півколонки, кільоподібні арки, кокошники, різноманітні зубчасті та ступінчасті елементи. Прямокутні віконні прорізи першо- го—третього поверхів з двостулковим столярним заповненням фланковано півколонками, акцентовано сандриками. На рівні першого поверху П-по- дібні сандрики об'єднані й утворюють ламану лінію, на рівні другого—третього поверхів сандрики виконано у формі стилізованих кільоподібних арок. Прямокутні підвіконні фільонки декоровано геометричним орнаментом. Прорізи центральної розкріповки на третьому поверсі фланковано здвоєними півколонками, на рівні другого поверху — лопатками із заглибленими квадратними фільонками. Вінцевий карниз зі смугою зубчиків доповнено рядом ступінчастих пірамід, що імітує дерев'яний різьблений підзор. Парадний вхід вирішено у вигляді модифікованого порталу: півциркульний отвір влаштовано в ніші, видовженій по висоті; містить дерев'яні двері (автентичні не збереглися) та стаціонарне столярне заповнення вітражного типу. Фрамугу у верхній частині фланковано невеликими півколонками в нішах. Проріз акцентовано масивним кільо- подібним сандриком. Засклені балкони дещо спотворюють первісний вигляд споруди.
Флігель (№ 31-б). Чотириповерховий, цегляний, пофарбований, у плані прямокутний. Дах двосхилий. Перекриття пласкі.
Оздоблений у спрощених формах нео- російського стилю. Декоративні елементи змодельовано в цеглі. Композиція чолового фасаду симетрично- осьова, підкреслена центральною роз- кріповкою, за якою міститься об'єм парадних сходів. Розкріповку фланковано рустованими лопатками. Віконні прорізи в неглибоких нішах з лучковими перемичками акцентовано клинчастими замковими каменями. Підвіконні фільонки прямокутні. На фасаді розміщено два ряди балконів. Збереглися металеві Трати з волюто- подібним рисунком. Фасад завершує профільований карниз із фризом, утвореним зубчастим орнаментом. Парадний вхід архітектурно не виявлено, простий прямокутний отвір має нове дверне заповнення. Бічні й тиловий фасади оформлено аналогічно чоловому.
Садиба — зразок житлової забудови кін. 19 ст.