Пам'ятник Лесi Українцi 1970

Пл. Лесі Українки

Споруджено до 100-річчя від дня народження Лесі Українки (справж. — Косач Лариса Петрівна; 1871—1913) — поетеси, драматурга, перекладачки, літературного критика, громадської діячки. Дочка письменниці Олени Пчілки. Народилася в Новограді-Волинському (тепер Житомирська обл.). Одна із засновниць гуртка «Плеяда», брала участь у діяльності Київського літературно-артистичного товариства, Українського клубу, товариства «Просвіта», була близька до міської соціал-демократичної організації. Зазнала політичних переслідувань, цензурних утисків. Померла в м. Сурамі (тепер Республіка Грузія), похована на Байковому цвинтарі в Києві.

Авторка поетичних збірок «На крилах пісень» (1893), «Думи і мрії» (1899), «Відгуки» (1902); 20 драм, у т. ч. «Блакитна троянда» (1896), «Одержима» (1901), «Осіння казка» (1905), «Кассандра» (1907), «У пущі» (1897—1909), «Бояриня» (1910), «Лісова пісня» (1911), «Камінний господар» (1912); оповідань, перекладів з Г. Гейне, В. Гюго, Дж. Байрона, А. Міцкевича та ін. Її чоловік — фольклорист і музикознавець К. Квітка записав з голосу Лесі Українки 220 народних мелодій.

Життя і творчість Лесі Українки були тісно пов'язані з Києвом. Мешкала на вулицях Саксаганського, 97 і 101 (див. ст. 486. 47 та 486. 49), Стрілецькій, 15 та за іншими адресами. Ім'ям Лесі Українки названо бульвар, вулицю і площу у Києві.

Композицію пам'ятника вирішено на співвідношенні рівних за висотою бронзової скульптури і чотиригранного постаменту з полірованого чорного граніту, встановлених на великому прямокутному гранітному стилобаті. Вирізняється реалістичним відтворенням портретних рис та виразністю композиційного вирішення: підкреслена вертикаль постаті динамізується рухом зігнутої лівої руки, яка притримує накинуту на плече хустку, опущеною правою з зошитом та коловим рухом складок довгої сукні, що немов розвіваються поривом вітру. На чоловому боці постаменту викарбувано напис:

«Як я умру, на світі запалає

Покинутий вогонь моїх пісень,

І стримуваний пломінь засіяє,

Вночі запалений, горітиме удень.

Леся Українка».

Композицію доповнює басейн з гранітним бордюром навколо підніжжя, віддзеркалення в якому створює додатковий емоційний ефект [1018].

 

Також на цій вулиці