Будинок ЦК КП(б)У, 1936-38

Михайлівська пл., 1

Був збудований за доопрацьованим конкурсним проектом Урядового центру арх. Й. Лангбарда. Створення і реконструкція центру здійснювалися за Генеральним планом розвитку Києва. Кругла частина Урядової площі мала складатися я двох симетрично розташованих шестиповерхових будівель заввишки 40 м, пам'ятника В. Леніну між ними (не нижче 75 м) і парадними сходами до Дніпра. Було споруджено тільки один будинок запланованого ансамблю центральних органів влади України. Будівництво супроводжувалося знесенням історичної забудови, видатних пам'яток історії та культури, зокрема Трьохсвятительської (Василівської) церкви 12-13 ст. і дзвіницею поч. 18 ст. та частини будівель Михайлівського Золотоверхого монастиря 12 ст.
Монументальна споруди мас незвичні конфігурацію і загальну композицію, розвинуту пластику фасадін, в якій переважають великі форми. Роль головного фасаду відіграє портик — дворядна колонада корінфського ордера, що охоплює всю висоту шестиповерхового будинку. Вона підтримує антаблемент і високий парапет з ліпним зображенням прапорів і герба УРСР (тепер замінено на герб незалежної України — тризуб на щиті). За портиком міститься глибоке внутрішнє подвір'я. Архітектурний ордер колонади в більш плоскому варіанті (напівколонії) повторюсться па фасадах будинку, крім тильного. який вирізняється дрібними архітектурними деталями. Система планування споруди коридорна, з двобічним розташуванням робочих кімнат і невеликих залів засідань. За проектом до тильної частини будинку мала прилятачи велика, напівкругла у плані, зала засідань (не споруджена). Вертикальні зв'язки забезпечуються за допомогою парадних сходів і ліфтів. У багатьох публікаціях звертається увага на істотні недоліки будівлі: невиразність силуету, гіпертрофію ордерних архітектурних форм, дисгармонію а панорамою історичної частини міста. Проте, вона залишається помітною віхою в архітектурі Києва 2-ї чв. 20 ст,
1939-41 тут розташовувався ЦК КП(б)У — вищий орган Комуністичної партії України в період між її з'їздами ЦК КП(б)У. Створений у липні 1918 на VII з'їзді партії у Москві; у березні - серпні 1919 працював у Кисві. з грудня 1918 у Харкові. 1934 знову переїхав до Києва. 1934-38 містився па вул. Володимирській, 33, з 1943 — на вул. Банковій, 11.
Першим секретарем ЦК у назначений період був Хрущов Микита Сергійович (1894 - 1971) — радянськиий державний і партійний діяч, Герой Радянського Союзу (1964), тричі Герой Соціалістичної Праці (1954, 1957, 1961), перший секретар ЦК КПРС (1953-64), голова Ради Міністрів СРСР (1958-64).
4 листопада 1943 над будинком ЦК КП(б)У було піднято прапор воїнами окремої розвідроти штабу 1-го Українського фронту під час Київської наступальної операції з визволення Києва від німецько-фашистських загарбників.
Після війни тут містилися київський обком КПУ і облвиконком, міськком КПУ, ЦК, обком і міськком ЛКСМУ. 1992 будинок передано спочатку Київській міській держадміністрації. Того ж року — Міністерству закордонних справ України

Також на цій вулиці