Будинок 2-ї пол. 19 ст., в якому містилося київське літературно-артистичне товариство

Рогнідинська, 1/13

1896-1901 тут містилося Київське літературно-артистичне товариство (КЛАТ), засноване в листопаді 1895 з ініціативи групи наукових і творчих діячів Києва (спочатку містилося на вул. Новоєлизаветинській — тепер вул. Пушкінська, 8), Серед фундаторів КЛАТ: професори Київського університету, історики — В. Іконников та І. Лучицький, геолог П. Тутковський, журналісти М. Кисельов, М. Ніколаєв, художник, викладач школи М. Мурашка — І. Селезньов, директор Київського музичного училища В. Пухальський, актор і режисер М. Соловцов, актори І. Киселевський, Т. Чужбинов, Є. Недєлін, редактор журналу «Киевская старина», педагог В. Науменко, капельмейстер київської опери І. Пагані та ін. Першим головою правління КЛАТ був академік архітектури В. Ніколаєв.

На початку лютого 1896 товариство містилося на верхньому поверсі. Тут було 10 великих кімнат і простора зала. За домовленістю з домовласником товариство потім зайняло обидва поверхи. Влітку 1896 під керівництвом В. Ніколаєва будинок перебудовано з улаштуванням великої зали.

Протягом 1896-1901 КЛАТ здійснило ряд вечорів, присвячених пам'ятним датам в історії світової культури, музичних і літературно-драматичних концертів, реферативних виступів, вернісажів. Серед учасників цих заходів були, крім засновників товариства, письменники О. Купрін, Д. Ратгауз, художники М. Мурашко та М. Пимоненко, музиканти Є, Риб і О. Химиченко, актор М. Рощин-Інсаров, адвокат і актор-аматор Л. Куперник, філософи М. Бердяєв і Л. Шестов, журналісти та громадські діячі В. Водовозов і А. Луначарський, історик Є. Тарле, фотограф Ф. де Мезер, видавець В. Кульженко та ін. 1900 випущено «Ілюстрований збірник» КЛАТ. Особливе місце в історії товариства займала діяльність представників української культури. Так, членами правління КЛАТ були композитор М. Лисенко, письменниця Олена Пчілка (О. Косачі, драматург і театральний діяч М. Старицький, історики М. Василенко і О. Левицький, літературознавець І. Стешенко. Дійсним членом товариства була й Леся Українка, яка неодноразово виступала тут з читанням художніх творів і рефератів. 1897 вона була відзначена КЛАТ за перемогу в літературному конкурсі. Значною подією в культурному житті Києва було святкування в залі товариства 26 грудня 1898 100-річного ювілею «Енеїди» І. Котляревського за участю М. Старицького та Лесі Українки. Звання почесних членів були удостоєні М. Кропивницький, Олена Пчілка, М Лисенко, Є. Недслін, В. Ніколаєв, В. Пухальський, М. Старицький.

Товариство підтримувало творчі зв'язки з вітчизняними і зарубіжними діячами культури Почесними членами КЛАТ були М. Антокольський, В. Васнецов, М. Єрмолова, В. Полєнов, М. Римський-Корсаков, І. Рєпін, Г. Сенкевич, М. Савіна, В. Стасов, Л. Толстой та ін.

З 1901 товариство містилося в будинку на вул. Хрещатик, 15 (не зберігся). У вересні 1905 через революційні виступи було закрито владою.

1981 на фасаді будинку встановлено бронзову меморіальну дошку.

Тепер — житловий будинок [215].