Архітектурно-етнографічний комплекс «Полтавщина і Слобожанщина» 19-20 ст.

Солов'їна

 Тут встановлено понад 50 будівель, які відтворюють типовий для полтавсько-слобожанських поселень характер забудови. З них пам'ятками народної архітектури є 32 будівлі, 18 — реконструкції. Через погану збереженість підземної частини дерев'яних конструкцій, з метою повноцінно представити все розмаїття народної архітектури реґіону, частина пам'яток реконструйована за обмірами старих зразків, що були виявлені під час наукових експедицій.
За планувальною структурою в регіоні переважають тридільні типи житла: «хата + сіни + комора», «хата + сіни + хатина», «хата на дві половини», «дві хати підряд», рідше зустрічаються двокамерний тип «хата + сіни» (у незаможних) та варіанти попередніх типів, ускладнені за рахунок перегородок. Розповсюджений тип житла в регіоні — зрубний. Разом з тим на Полтавщині, переважно в бідних на ліс південних районах, будували каркасні (комбіновані) хати, стіни яких по вікна зводились на сохах (підсішках), об'єднаних вище зрубною обв'язкою. Каркасні стіни житла обмазувалися глиною і білилися. В рублених хатах часто обмазували і білили тільки приміщення власне «хати», а комору і сіни залишали у відкритому дереві (зруб чи шули). Солом'яні покрівлі хат Полтавщини і Слобожанщини мали гладеньку поверхню без накладного гребеня і ки-тиць, як на Наддніпрянщині. Висота стін і даху однакові.
Розвинене піддашшя покрівлі підтримувалося вишуканої форми стовпчиками з кронштейнами («кониками»), лиштви прикрашалися різьбленим геометричним орнаментом. На північному сході Полтавщини відомі «миті» хати, в яких стіни і стеля в інтер'єрі не обмазувалися і не білилися. Житло всередині прикрашалося декоративними тканинами, кахлями, полицями, в окремих випадках «миті» стіни і стеля оздоблювалися розписом.
Будівельні традиції Полтавщини мають багато спільного з традиціями Лівобережної Наддніпрянщини та лісостепової України. Тоді як Слобожанщина, значною мірою заселена вихідцями з півночі українського Полісся й близьких за культурними традиціями південних районів Росії, виробила своєрідний культурний комплекс.
Тут поширене зрубне житло, підняте на високі, обкладені торчами й засипані глиною «приспи», галереї, ощепини яких оздоблено пишним різьбленням. У хатах «миті» поперечні сволоки, житло прикрашають рушники з традиційною «квіткою», шитою тамбурним швом та ін.
Надвірні будівлі — повітки, хліви, клуні — здебільшого плетені (з обмазкою або без неї). Комори й сажі рублені. Крім надвірних будівель, в експозиції представлені вітряки, кузня, зерносховище сільської общини (гамазей). Архітектурна експозиція «Полтавщина» створювалася арх. В. Красенком; Слобожанщина — арх. С. Верговським, з наступною участю архітекторів П. Вовченка та Б. Лук'янчука (науковий консультант — доктор архітектури В. Самойлович). Етнографічна експозиція розроблялась Н. Зяблюк і В. Щербань [922].

 

Також на цій вулиці