Дитяча лікарня Товариства на­дання допомоги хворим дітям, 1897— 98

Воровського, 20

У рядовій забудові на невеликому схи­лі рельєфу вздовж вулиці. Споруджена за проектом інж.-арх. И. Артинова за консультуванням професора меди­цини В. Чернова на ділянці, відведе­ній Міською думою для Товариства надання допомоги хворим дітям у м. Києві. Усі витрати з будівництва та обладнання лікарні здійснено кош­том підприємця і мецената Л. Брод- ського, якого на цей час було обрано головою будівельної комісії товари­ства.

Будинок витягнутий у глибину сади­би. Зведений у цегляному стилі з модернізованими романо-готичними деталями. Двоповерховий у централь­ній частині та одноповерховий в при­леглих приміщеннях, цегляний, тинь­кований, у плані близький до прямо­кутника. Відзначається функціональ­ною логікою планування, з централь­ною хрещатою у плані залою для че­кання, навколо якої згруповано інші приміщення. Композиційним центром тридільного головного фасаду є риза­літ з високим отвором парадного вхо­ду та вузькими бічними вікнами; лю­нет отвору має різьблену дерев'яну триаркову раму з круглими шибками. Вхід фланкований наріжними напів- колонками з романськими капітелями. Над прорізами ризаліту — фільонки з ліпним рослинним рельєфом і постат­тю дитини у центрі, бічні — з датами «1897» і «1898». Фасадні вікна ши­рокі, з лучковими перемичками й на- півколонками. Підвіконні фільонки оздоблено ліпними арабесками, санд- рики — у вигляді зубців. Аналогічно оформлено вікна торцевих ризалітів, що мають зовнішні сходи до першого поверху. У підвищеному об'ємі зали для чекання — пара маленьких напівциркульних вікон верхнього освіт­лення. Частково збереглося оформ­лення вестибуля з кесонованою сте­лею та огорожею сходів оригінального рисунка.

18 жовтня 1898 тут відкрилася дитяча лікарня, заснована 1891 доброчинним Товариством надання допомоги хво­рим дітям у м. Києві, яке виникло того ж року (існувало на пожертви та за рахунок добродійних щорічних базарів 4—6 грудня). У будинку місти­лося й правління товариства. На пер­шому поверсі була зала на 300 осіб, кабінети лікарів, інфекційне та хірур­гічне відділення, аптека, лабораторія, бібліотека, архів, квартири медперсо­налу, господарські приміщення. Було два виходи на подвір'я.

Медичною частиною лікарні завідував Ф. Черномор-Задерновський. У дорадянський час тут працював Черняхівський Євген Григорович (1873—1938) - хірург, доктор медицини (з 1911), професор університету св. Воло­димира, перший директор Київського медичного інституту (1920—21). Пра­цював у галузі серцево-судинної хірур­гії, трансплантації нирок, гнійної хі­рургії. Першим у Києві успішно ушив рану серця (1904), удосконалив судин­ний шов (1914). Проживав на вул. Яро­славів Вал, 28.

У 1920-і рр.— Центральна дитяча полі­клініка. До 1996 — 1-е поліклінічне від­ділення 15-ї клінічної дитячої лікарні Шевченківського району міста. Тепер на реконструкції [367].

Також на цій вулиці