Меморіал жертвам політичних репресій, 1995

У Дарницькому лісі, поблизу траси Київ— Бровари

Загальні композицію і філософську концепцію меморіалу складають як суто мистецькі твори монументальної скульптури, камені-присвяти, хрести - сакральні символи православно-християнської віри, так і природне історико-документальне довкілля - ландшафт.
На початку доріжки з гравію, яка веде у глибину лісу, ліворуч споруджено бронзову скульптуру чоловіка на повний зріст (вис. - 3,6 м), встановлену без плінта на ґрунт. Обабіч скульптури розташовані брили з сірого граніту, на одній з яких (праворуч) - лаконічна дата накладними бронзовими цифрами «1937». Скульптор створив психо-логічно сконцентрований «пам'ятник-стан». Чоловік, одягнений у чоботи, з речовим мішком в опущених і складених «у замок» руках. Документальна правдивість образу, максимально наближена до життєвої ситуації, є містким символом незчисленних репресованих, особистості яких були штучно уніфіковані, знеособлені, часто морально зламані, перетворені на аморфний натовп. Лише одна деталь натякає на минулий соціальний стан ув'язненого - окуляри, як риса, штрих до портрета колишнього працівника інтелектуальної сфери діяльності. Толерантний психологізм портретної харак-теристики свідчить про глибоку внутрішню трагедію людини (в широкому значенні - всього радянського народу), репресованої за власні ідейні переконання, ідеали, а потім і фізично страченої.
Ліворуч від доріжки з гравію, навпроти скульптури встановлено брилу з сірого граніту (вис. - 1,90 м; шир. 2,20 м; глибина - 1,45 м) з написом: «Тут у 19 кварталі Биківнянського лісу поховані жертви політичних репресій». Неподалік від першої брили у лісі (праворуч від доріжки) - брила з сірого граніту без напису, на якій вибито хрест (вис. - 2,30 м; шир. - 1,40 м; глибина - 1,50 м).
Далі в лісі (ліворуч від доріжки) - ще одна брила з сірого граніту без напису, на якій вибито хрест (вис. - 2,20 м; шир. - 1,70 м; глибина - 1,30 м).
У глибині лісу за поворотом, праворуч від доріжки - брила з сірого граніту (вис. - 1,80 м; шир. - 3,0 м; глибина - 1,40 м) з написом: «Найдорожче у вас - воля, ми оплатили її життям». У глибині лісу (праворуч від доріжки) - брила з червоного граніту (вис. - 1,50 м; шир. - 1,60 м; глибина - 1,30 м) з написом: «Ці сосни є свідками страшного злочину. Тут поховано тисячі невинно Убієнних. Поклонись праху їх. Вічна пам'ять».
У глибині лісу (в кінці траурної доріжки) на майданчику, викладеному бетонними плитами, братська могила жертв репресій, на якій встановлено пам'ятний знак: гранітний хрест на гранітному постаменті у вигляді куба (розміри: хрест - вис. - 5,8 м; могила - 7,5 х 7,0 м; постамент - 2,0 х 2,0 х 2,0 м). На постаменті напис: «Вічна пам'ять».
На початку меморіалу - праворуч і ліворуч від скульптурної постаті репресованого (вздовж траси Київ—Бровари), а також у глибині лісу встановлено 87 стилізованих металевих хрестів. Архітектурно-просторове розпланування меморіалу разом з архітектурно-скульптурними об'єктами є вдалим вирішенням художньо-образної структури комплексу [982].

Також на цій вулиці