Центральна електрична станція. Насосна водогінна станція (берегова), 1898—1900.
Побудована за принципом прямоточного водопостачання: вода забирається приймальним пристроєм і проходить зону первинної очистки (решітки та механічні сітки); потім вода поступає безпосередньо в насосну, після цього по напірному трубопроводу - в систему водогону електричної станції для обслуговування котлів та інших приладів - конденсаторів та маслоохолоджувачів.
Споруджена за типовою схемою, складається з двох приміщень: водозабору з трьома аванкамерами та очисними сітками і насосного приміщення. Приміщення водозабору розташоване нижче від рівня набережної, в архітектурно-просторовому відношенні майже не виявлене (верхня його частина — на відмітці 3,0 м). Пл. забудови - 135 кв. м, заг. пл. - 149 кв. м. Сучасний вигляд та загальне сприйняття споруди відрізняються від первісного. У зв'язку з підняттям рівня землі при спорудженні набережної будинок опинився в приямку, і з боку міста видно тільки верхню частину головного фасаду. Внаслідок підняття рівня Дніпра з побудовою греблі Київської ГЕС (при коливаннях горизонту води від 4,5 м до + 1,54 м), на фасадах було закладено вікна.
Основний архітектурний об'єм цегляний, пофарбований, у плані прямокутний (16,0 х 8,5 м). Дах двосхилий, бляшаний, з покриттям по дерев'яних фермах, прогін - 5,5 м. За композицією симетричний відносно головної осі. Головний (повздовжній) фасад орієнтовано в бік Подолу. Центральний вхід має металеві ворота завширшки 2,0 м та симетрично розташовані дві ніші. Вис. споруди з боку Подолу (до карниза) - 4,0 м. Рівень підлоги насосного приміщення - на відмітці 5,82 м, аванкамер - 8,5 м.
Оздоблений у цегляному стилі з елементами неоготики. Фасад, звернений до Дніпра, вирішено в спрощених формах, декоровано канелюрованими пілястрами та карнизом. Дві симетрично розміщені ніші оформлено сандриками із замковими каменями та підвіконнями. Торцеві фасади, виконані з однаковим ступенем пророблення, розчленовано чотирма пілястрами, центральні утворюють високий щипець з гострими формами та круглим вікном з архівольтом і двома баштоподібними тумбами з боків. Щипець відіграє роль брандмауера. В системі декору на пілястрах присутні висячі лопатки з гострими зубчастими краями. В поєднанні з пілястрами на всю висоту споруди цей декоративний прийом загострює мотив видовженості пропорцій споруди і вносить в її образ готичні елементи. На поздовжніх фасадах ніші мають клинчасті цегляні перемички - сандрики. На головному фасаді над воротами - лучкова цегляна перемичка з сандриком аналогічної форми та замковим каменем складної ступінчастої форми. Сучасні ворота - металеві, автентичні не збереглися. По чотирьох кутах даху розміщено декоративні тумби, що в комплексі зі щипцями-брандмауерами торцевих фасадів складають його декоративне оздоблення.
В інтер'єрі збереглися металеві сходи та містки, а також металева рифлена підлога. Для монтажу та ремонту обладнання насосної станції на рівні нульової відмітки встановлено тальферну лінію, що кріпиться по металевих двотаврових балках. Насоси станції розміщено на рівні нижче нульової відмітки на 4,2 м. У насосному приміщенні нині розміщено чотири сучасні відцентрові насоси.
Споруда насосної станції започатковує типологічний ряд будівель подібного призначення. Її функціонально-типологічну схему використали для розробок типових берегових водогінних насосних станцій на наступних етапах розвитку вітчизняної енергетики.
Тепер у приміщенні ЦЕС міститься Науково-дослідний інститут вугільних енерготехнологій Національної академії наук України [1918].
Також на цій вулиці
-
Центральна електрична станція, 1898-1900, 1903-06, 1909-14, 1933-3
Андріївська, 19
-
Єврейський Молитовний Будинок, 1902
Андріївська, 2/12
-
Церква, 12—13 ст.
Андріївська, 7/9
-
Житловий будинок, кін. 19 ст.
Вул. Андріївська, 9.
-
Центральна електрична станція. Головний копус, 1898-1900, 1903-06, 1909-14.
Андріївська, 19