Пам'ятний знак на честь заснування міста Києва
Чотирифігурна композиція з кованої міді відтворює на повний зріст легендарних засновників міста — братів Кия, Щека, Хорива та їхню сестру Либідь, які ніби пливуть у пласкому човні, піднятому на гранітний п’єдестал у вигляді трьох стилізованих хвиль, що, в свою чергу, розміщені на червоному гранітному стилобаті прямокутної форми. При всій життєвій конкретності та реалістичній переконливості ці образи трактовано не як учасників певної дії, а скор іше як алегоричне втілення ідеї заснування й утвердження міста на стрімких берегах Дніпра-Славутича.
Незвичність композиційного і пластичного вирішення у тому, що пам’ятний знак створений як емблема, де силует відіграє головну роль. Він збудований на контрастах лінійно-пластичного ритму з нарощуванням руху від спокійних вертикалей трьох фігур братів, згуртованих разом, до стрімкості руху їхньої сестри Либеді — з широким помахом рук, одягу, що розвівається, та обрусом, який майорить на вітрі. Образ Либеді породжує відчуття радісної і урочистої спрямованості вперед.
Художні особливості скульптури визначаються детальним опрацюванням пластичної форми, що відтворює давньоруський одяг, сюжетним мотивом, який надає їй елементи жанровості, чіткою силуетністю та загальною декоративністю. Кий зображений в профіль, дивиться уперед, тримаючи в зігнутих у ліктях руках довгі тонкі списи, Щек повернений обличчям у фас, Хорив дивиться назад, тримаючи у витягнутій правій руці гнучкий лук. Постать Либеді розміщена на носі човна в напруженому русі, з піднятими, наче крила, руками. Композиція розрахована на сприйняття як з близької, так і більш віддаленої відстані. Елементом пам’ятника виступає декоративний басейн біля стилобата, віддзеркалення в якому створює додатковий мальовничий ефект [926].
Також на цій вулиці
-
Пам'ятник Примакову В. М. (перенесений)
На перехресті головної та поперечної алей, звернений до Набережного шосе.