Льохи, 19 — поч. 20 ст.

Тимірязєвська, 1

У кін. 19 — на поч. 20 ст. у межах монастирського муру налічувалося вісім льохів і дві льодовні. З них збереглися чотири льо­хи: два у північно-східному схилі обслуговували монастирську тра­пезну, два у південно-західно­му схилі входили до складу колишнього господарського двору, де були корів­ник і кухні. Являють собою підземні цегляні, у плані прямокутні приміщен­ня, перекриті циліндричними склепіннями, з входами у цегляних підпірних стінах.

Льох, кін. 19 ст.. Біля північно-західного торця братського корпусу і лікарні. Складається з похилого кори дора зі східцями, що ведуть до глибокої підземної камери. Вхід у чоловій і підпірній стіні архітектурно не оформ­лений, має вигляд прямокутного отвору, перекритого металевою бал­кою.

Льох, 1901. Праворуч від брат­ських келій. Споруджений майстрами підрядника І. Кривцова. Має вихід на нижню доріжку, що прямує вздовж будинку колишньої лікарні та брат­ських келій. Капітально відремонтова­ний 2002 з модернізацією та тиньку­ванням фасаду. Складається з великого склепінчастого приміщення (бл. 12,0 х 5,0 м), у глибині якого містяться аркові входи у дві невеликі камери, перекриті окремими циліндричними склепіння­ми. Вище входів на торцевій стіні ви­муровано хрещатоподібні нішки. Чоло­вий фасад з лучковим завершенням і двома ключоподібними отворами вхо­дів має сучасне оформлення.

Льох, кін. 19 ст. На території гірки сукулентів Ботанічного саду. Найповніше зберіг первісний характер зовнішнього архітектурного оздоблен­ня. Чолову стіну з великою арковою брамою завершено карнизом та зруй­нованим щипцем трикутного або луч­кового абрису. До флангів стіни приля­гають під кутом трикутні площини цег­ляних відкосів. Під п'ятами напівцир- кульної перемички брами — декора­тивні хрещаті нішки, над шелигою арки — нішка для ікони. Стулки воріт дерев'яні. Льох, кін. 19 ст. (5-г). Біля південного торця корпусу будівельників Ботаніч­ного саду. Вертикальну площину фаса­ду прорізує широкий отвір входу з напівциркульною перемичкою, що за­вершує спрощений карниз.

Льохи — рідкісні зразки споруд спеціального призначення монастиря кін. 19 — поч. 20 ст.

Льохи використовують: 5-а, 5-в, 5-г — Ботанічний сад для зберігання посад­кового матеріалу, 5-б — столярні май­стерні Свято-Троїцького монастиря