Келії, 1850—80-х рр.

Січневого повстання

Значна тривалість будівельних робіт пов'язана з неузгодженістю між причтом церкви та адміністрацією Лаври стосовно конструкції завершення даху. Вірогідно, тоді ж з боку подвір'я церкви добудовано бічний ризаліт. На експлікації плану садиби церкви 1905 є відомості про запроектоване в той час перепланування корпусу. В кін. 1970-х — на поч. 1980-х рр. в ньому містився дитячий садок.
Будинок двоповерховий з підвалами, вимурований з каменю та цегли, побілений, у плані Г-подібний. Дах вальмовий, покрівля бляшана. Планування коридорне однобічне з орієнтацією приміщень у бік церкви. Головний вхід на чоловому північному фасаді та додатковий у дворовому ризаліті займають асиметричне положення; вхід у підвал й розташовані над ним металеві сходи на другий поверх вписано у наріжжя між основним об'ємом і ризалітом.
У стильовому вирішенні домінують форми й засоби, характерні для класицизму. Ярусна асиметрична композиція видовженого чолового фасаду сформована чітким розкресленням на поверхи й нерегулярним розміщенням прямокутних вікон. Перший поверх, трактований як масивний цоколь, розділено фільончастими лопатками й завершено широкою смугою фриза, другий поверх увінчано профільованим карнизом. На розчленованому міжповерховим гуртом дворовому фасаді з регулярним ритмом прямокутних вікон виділяється увінчаний невисоким прямим аттиком вхідний ризаліт. Вхідний отвір і бічне вікно акцентовано вузькими замковими каменями та міжповерховою смужкою дентикул.
Споруда — важливий архітектурний елемент забудови, що здорово сприймається з боку вул. Січневого повстання. Використовується Київською митрополією УПЦ.

 

Також на цій вулиці