Будинок рубежу 19-20 ст., в якому проживала родина Ульянових
У глибині ділянки, з відступом від червоної лінії забудови вулиці. Двоповерховий, дерев'яний, з напівпідвалом, тинькований, з невеликими віконними прорізами і високим цоколем.
1903-04 тут мешкали мати В. Леніна (М. Ульянова) та його сестри Анна і Марія — революціонерки (до 30 жовтня 1903 жили на вул. Кудрявській, 10). У період проживання у цьому будинку сестри брали участь у роботі Російського бюро ЦК РСДРП(б), листувалися з місцевими і закордонними партійними центрами, сприяли виданню і розповсюдженню у Києві марксистської літератури, у т. ч. газети «Искра».
Анна продовжувала літературну працю — на замовлення видавництва «Посредник» перекладала з англійської мови російською оповідання В. Лонге «Полювання без рушниці». Марія давала приватні уроки з російської та іноземних мов. Квартиру Ульянових відвідували Д. Ульянов, Г. Кржижановський, Ф. Ленгнік та ін. У ніч на 2 січня 1904 сестер заарештовано й ув'язнено до Лук'янівської тюрми. Після звільнення Марії (5 червня 1904) та Анни (8 липня 1904) Ульянови виїхали з Києва.
1975-76 проведено повну реконструкцію будинку з відтворенням його первісного вигляду.
У трьох невеликих кімнатах на другому поверсі, де проживали Ульянови, 21 грудня 1977 відкрито Меморіальну квартиру-музей Ульянових. В його фондах налічувалося бл. 400 експонатів, у т. ч. меблі, посуд, особисті речі, фотокопії документів.
Меморіальні дошки встановлювалися на фасаді будинку 1947, 1970; 1981 замінено бронзовою дошкою з барельєфними портретами Ульянових (ск. В. Дяченко, арх. В. Гнєздилов).
Тепер у будинку містяться: дитяча бібліотека «Веселка», камерний хор «Київ» [245].
- Гнєздилов В. ,
- дитяча бібліотека «Веселка» ,
- камерний хор «Київ» ,
- Кржижановський Г. М. ,
- Ленгнік Ф. ,
- Лонге В. ,
- Ульянов Д. І. ,
- Ульянова А. ,
- Ульянова М.