Садиба, 2-а пол. 19 ст.
За описом та оцінкою майна, складеними у 1899 арх. В. Ніколаєвим з метою страхування садибного комплексу, на ділянці налічувалося чотири цегляні споруди під бляшаними дахами. У підвалі двоповерхового головного будинку містилася пекарня, на першому поверсі — чотири крамниці з продажу хліба і хлібобулочних виробів, на другому — житло. У підвалі триповерхового дворового флігеля була пральня, на решті поверхів — житло. В одному з двоповерхових флігелів у підвалі розміщувалися допоміжні служби, на першому поверсі — магазини, на другому — житло, в іншому флігелі — служби (перший поверх) і житло. Імовірним будівничим вважається арх. К. Шиман. 1903 Казарновська продала садибу, якою надалі володіли Я. Заболоцький та родина Криволапів-Горочадських, з 1910 — родина подільських міщан М. І А. Верет, з 1914 — Т. Криволап-Горочадський.
Садиба у плані прямокутна, забудована по периметру вирішеними у цегляному стилі головним будинком, правим, лівим і тильним флігелями.
Головний будинок. Двоповерховий, цегляний, з пласкими перекриттями, у плані прямокутний з дворядним внутрішнім плануванням. Оздоблення в стилістиці історизму із застосуванням форм цегляного стилю та ренесансно-барокової архітектури. Складається з двох, очевидно, різночасових об'ємів, з'єднаних спільними одномаршовими сходами. Головний фасад виконано у відкритому цегляному муруванні, доповненому вишуканими ліпленими прикрасами (тепер пофарбований).
Права частина фасаду симетрична за композицією. Її перший поверх з вісьмома прямокутними вікнами позбавлений архітектурного декору. Другий поверх у формах нео-ренесансу, завершений карнизом з парними модульйонами, має три центральні аркові вікна із замковими каменями, декорованими акантом. Вісь симетрії фасаду підкреслює балкон і розташований над ним тридільний аттик з горищним віконцем. Міжві- конні лопатки й антревольти оздоблено ліпленими гірляндами, підвіконні фризові ніші — орнаментальними ліпленими вставками.
Ліва п'ятивіконна частина фасаду у стилі неоренесанс включає проїзд на подвір'я під лучко-вою перемичкою та суміжний з ним прямокутний вхід до будинку. Асиметрично розташована вісь проїзду підкреслена балконом та вертикалями рустованих лопаток, що зорово підтримують трикутний фронтон. Вікна прямокутні, як і двері виходу на балкон, який фланковано напівколонами коринфського ордера та увінчано пишно оздобленим десюдепортом з напівциркульною аркою. Добре змоде- льований ліплений декор орнаментального і рослинного характеру прикрашає тимпан фронтону, десюдепорт, антревольти над лучковою аркою проїзду, підвіконні й надвіконні ніші. У замкових каменях над проїздом і входом вміщено лев'ячі маски, в тимпані фронтону — голову Меркурія. Різноманітний ліплений декор визначає архітектурно-мистецьку цінність головного будинку садиби.
Флігель (лівий бічний). Двоповерховий, цегляний, у плані прямокутний з двома виступами у бік подвір'я та одними сходами, перекриття пласкі. Внутрішнє планування анфіладне, переважно однорядне. Площинний фасад позбавлений декору. Вікна — з лучковими перемичками та замковими каменями.
Флігель(правий бічний). Триповерховий, цегляний, у плані прямокутний з пласкими перекриттями та коридорно-секційним внутрішнім плануванням, пов'язаним з асиметрично розташованою сходовою кліткою. Перший поверх обмежує міжповерховий гурт з сухариками, другий і третій об'єднано лопатками. Вікна прямокутні з клинчастими перемичками та аркові, перемички яких окреслені архівольтами автовшки у чверть цеглини. Будівлю завершує карниз з модульйонами. Флігель(тильний). Двоповерховий, цегляний, у плані прямокутний, з анфіладним внутрішнім плануванням, сходи зовнішні, перекриття пласкі. Тривіконний симетричний фасад, звернений у бік подвір'я, розчленований на два яруси міжповерховим гуртом з сухариками. На першому поверсі вікна прямокутні. Аркові вікна другого поверху розділені лопатками, прикрашеними угорі цегляним декором. Карниз площинний, нерозвинений. У надвіконних — пояски з цегляних зубців і поребрика.
Флігелі цінні як складові елементи садиби, є зразком малоповерхової історичної забудови Подолу останньої чверті 19 ст. Тепер на першому поверсі головного будинку містяться пивний бар «Оболонь» та установа, у лівому бічному флігелі — офіси, тильний флігель використовується як допоміжне приміщення [785].
Також на цій вулиці
-
Контрактовий будинок
Межигірська, 1
-
Особняк серед. 19 ст., в якому містилася редакція журналу «Церковно-приходская школа»
Межигірська, 12/25
-
Житловий будинок, 1898
Межигірська, 17
-
Клуб «Харчовик», 1931—33
Межигірська, 2
-
Житловий комплекс, 2-а пол.19 ст.
Межигірська, 23/22
-
Житловий будинок, кін. 19 ст.
Межигірська, 24
-
Житловий будинок, 1898—1914
Межигірська, 26/24
-
Житловий будинок Балабухи М. О. 1897 -1911, в якому проживав Балавенський Ф.П., Кольцов М.Ю.
Межигірська, 3/7
-
Церква, 12 ст.
Межигірська, 3/7
-
Садиба, кін. 19 — поч. 20 ст.
Межигірська, 32-а, 32-б.
-
Житловий будинок, кін. 19 Ст.
Межигірська, 33/19
-
Житловий будинок, 1900
Межигірська, 5
-
Садиба, 1902
Межигірська, 9/23, вул. Хорива, 21/23-б