Святих мучеників Флора і Лавра (св. Миколи Mipлiкiйcькoгo) церква («Стара» Трапезна), кін. 17 ст.

Притисько-Микільська, 5

Пожежею 1718 храму було завдано значної шкоди. До 1722 відремонтовано його перший поверх, до 17б0 — другий. 1808 проведено капітальний ремонт, під час якого живописець О. Білєцький виконав настінні розписи. Після пожежі 1811 церкву відновлено за проектом арх. A. Mеленського у первісних формах бароко. 18б7 престол на честь святих мучеників Флора і Лавра перенесено у церкву Kазанської ікони Пресвятої Богородиці, нижній вівтар Трапезної церкви присвячено св. Mиколі Mірлікійському. 1947—49 проведено капітальний ремонт. У кін. 20 ст. за проектом, який розроблено в інституті «Укрпроектреставрацiя» (арх. В. Корнєєва), храм реставровано.

Будівля Трапезної церкви та палати двоповерхова, мурована, тинькована, у плані прямокутна, з прибудовами. Складається із зали, церкви та підсобних приміщень. План церкви видовжений зі сходу на захід. Трапезна палата прилягає до неї під прямим кутом. Оформлена у стилі бароко.

Основним архітектурним акцентом чолового східного фасаду є п'ятигранна апсида, увінчана банею на гранчастому підбаннику. Фасад пишно декоровано горизонтальними гуртами, наріжними пласкими лопатками, складної форми прорізами та нішами.

Церква — оригінальний зразок культової споруди у стилі українського бароко [1794].

 

 

 

 

 

 

 

 

Також на цій вулиці