Житловий будинок 2-ї пол. ст., в якому містились єврейські молитовні заклади

Ярославська, 22/23

Споруджено наріжну частину будинку, який належав професору Київської духовної семінарії А. Котляреву. 1883 вдова професора М. Котлярева подарувала будинок дочці — В. Гнєвушевій, на замовлення якої 1886 прибудовано крило на лінії вул. Ярославської. Автор проекту — арх. А. Геккер. 1897 крило добудоване з боку вул. Межигірської, з проїздом у двір на торці. Двоповерховий з підвалом, цегляний, тинькований, у плані Г-подібний, завершений двосхилим низьким дахом по дерев'яних кроквах з бляшаною покрівлею.
Оформлений у стилі пізній класицизм. Площини фасадів розчленовано міжповерховим карнизом, підвіконним гуртом другого поверху та фільончастим поясом між ними, завершено профільованим карнизом незначного виносу. Перший поверх рустовано, другий — розділено простінковими фільончастими лопатками. Віконні прорізи другого поверху з лучковими перемичками обрамлено переривчастими лиштвами з виступних поперечників цегли та увінчано горизонтальними сандриками-поличками.
Будинок — зразок різночасової житлової споруди Подолу 2-ї пол. 19 ст.
У місцевості, прилеглій до вул. Ярославської, з 1860-х рр. проживало багато євреїв. У 1890-х — 1920-х рр. єврейська громада орендувала під молитовний будинок частину приміщень цього будинку. З 1897 для цього було відведено весь другий поверх. На першому поверсі розміщувалися магазини, майстерні тощо. На поч. 1920-х рр. у наріжному об’ємі містилася молитовня іудейської громади «солдатів-ремісників», у суміжному об’ємі на вул. Яро-славській — молитовня громади «Чорнобильська». У кін. 1920-х рр. молитовні було закрито.
Тепер будинок займає «Київ-авто. Автошкола» [2102].
.