Словолитня, 18—19 ст., з брамою, 1865
Згадується у переліку мурованих споруд монастиря, складеному до пожежі 1772. Після пожежі, що поширилася на друкарню з прибудовами, відремонтована. На місці свого сучасного розташування позначена на планах монастиря 2-ї пол. 18 ст. Архівні джерела кін. 18 ст. містять відомості про ливарний дім, чи келію для відливання літер. Існування у 18 ст. мурованого будинку словолитні підтверджено митрополитом Самуїлом (Миславським) у книзі «Короткий опис Києво-Печерської лаври».
Будинок значно розширено за митрополита Серапіона Александровського (1803—22). Він позначений на планах у виданнях митрополита Євгенія (Бол- ховітінова) «Опис Києво-Печерської лаври» (1826) та історика М. Берлинсь- кого «Короткий опис Києва» (1820) та ін. 1830 фігурну та літерну словолитню реконструйовано. 1862—63 за проектом військового інж. Г. Водоп'янова надбудовано другий поверх. Роботи виконав муляр І. Горюнов, тинькування — П. Канушкін. Згодом біля входу на рівні другого поверху, замість містка, споруджено ґанок з півциркульними в плані сходами обабіч. Разом з іншими спорудами у комплексі друкарні неодноразово пошкоджена пожежами, після чого відремонтована. 1865 між будинками друкарні та словолитні споруджено браму. В 1890-х рр. Проведено капітальний ремонт, під час якого перебудовано дах, влаштовано перекриття по металевих балках, відремонто-вано мурування східної стіни тощо.
В листопаді 1919 у будинок влучив снаряд. 1920 словолитню націоналізовано і разом з друкарнею передано Наркомвідділу друкувальних робіт. З 1922 — у віданні ВУАН. Після закриття друкарні в 1936—41 приміщення використовувалися Центральним історичним музеєм ім. Т. Шевченка. 1942—43 будівля зазнала значних пошкоджень. У 1948 — на поч. 1950-х рр. відремонтована.
Двоповерхова, цегляна, частково тинькована, пофарбована, у плані трапецієподібна з північним ризалітом під ґанком головного входу. Дах вальмовий з бляшаним покриттям. Внутрішнє планування анфіладно-коридорне. Перекриття першого поверху — цегляні склепіння по металевих балках, другого — пласкі.
У ході робіт на південному фасаді виявлено мурування 18 ст. З 1954 у будинку словолитні містився гуртожиток технікуму підготовки культпросвітпра- цівників. 1972—73 проведено капітальний ремонт під керівництвом архітекторів В. Корнєєвої та Н. Селіванової.
Вирішена еклектично з використанням російсько-візантійських і готичних мотивів. Три відкриті для огляду фасади з різною кількістю віконних осей (три — з півночі, чотири — з півдня, шість — із заходу) мають рівнозначне архітектурне оформлення. їхні центральні частини підкреслено трикутними щипцями, на другому поверсі фланковано гранчастими лопатками, що завершуються гранчастими стовпчиками, підвищеними над рівнем декорованого ширинками невисокого аттика. Гори-зонтальні членування визначено міжповерховим, профільованим підвіконними гуртами і вінцевим карнизом. Віконні прорізи першого поверху невеликі прямокутні, на західному і північному фасадах прикрашені лучковими сандриками, на другому поверсі — з півциркульними перемичками, на південному і західному фасадах декоровані широкими архівольтами, що спираються на встановлені на кронштейнах пілястри. На північному фасаді півциркульні вікна другого поверху обабіч головного входу увінчано кілеподібними сандриками. Прямокутний отвір входу на другому поверсі на центральній осі облямовано лиштвою та оснащено півкругло-циліндричним металевим піддашком з бляшаним покриттям на ажурних металевих кронштейнах. З рівня подвір'я до ґанку (на другий поверх) ведуть одномаршові сходи з ажурним металевим огородженням. Архітектуру брами вирішено в єдиній стилістиці зі словолитнею. Обрамлений рустуванням півциркульний арковий отвір фланковано гранчастими пілонами, увінчаними стовпчиками. Розвинена вінцева частина чолового фасаду складається з аркатурного фриза, карниза та підвищеного центрального прямокутного аттика між гранчастими стовпчиками. До 1980-х рр. у верхній частині брами цеглою було викладено дату спорудження — «1865». Отвір брами на половину висоти закривають глухі металеві стулки.
Завдяки оригінальному архітектурному завершенню обидві споруди сприймаються як акцентні на шляху до нижньої брами верхньої території Лаври. Пам'ятка пов'язана з розвитком видавничої діяльності монастиря. Перші писемні згадки про словолитну справу в друкарні Києво-Печерської лаври належать до 1630, коли у надрукованій тут «Імнології», серед авторів віршів, зазначено «словолеателя» Леонтія (Єрусалимовича). У 17—18 ст. разом зі шрифтами, які закуповували для друкарні, використовували також відлиті у лаврській словолитні. Високому рівню оформлення книжок сприяли художні шрифти, особливо фігурні заголовні та кінцеві літери, які виготовляли за малюнками лаврських художників. У 16 — на поч. 19 ст. тут працювали словолитники — ченці Донат, Григорій (Відзерський), Іануарій, Лаврентій, Іван (Йосипович), Іван (Медвідь), Іван (Щербацький) та ін. Поширенню словолитної справи сприяло надання 1787 друкарні Лаври дозволу друкувати книжки цивільним «різного почерку шрифтом, як російською, так й іноземними мовами». У кін. 18 ст. словолитня мала вісім словолитних печей, значну кількість пуансонів і шрифтів, серед яких дев'ять слов'янських.
У 1-й пол. 19 ст. разом з лаврськими майстрами П. Корсаковим і С. Песцовим, які налагоджували обладнання, виготовляли та відливали шрифти, працювали й іноземці, зокрема, прусський підданий Я. Аппельбаум. 1841 затверджено інструкцію про друкарню, де зазначено словолитне відділення. У 1860-х рр. удосконалено обладнання, влаштовано літографічне та стереотипне відділення. В 2-й пол. 19 ст. лаврська словолитня була однією з найкращих у країні.
Тепер у будівлі міститься дирекція Музею книги та друкарства України [1427].
Також на цій вулиці
-
Верхня територія Лаври, 11–20 ст.
Січневого повстання
-
Ближні печери, 11—20 ст.
Січневого повстання
-
Гостиний двір, 19—20 ст.
Січневого повстання
-
Споруди за мурами монастиря
Січневого повстання
-
Дальні печери, 11—12 ст.
Січневого повстання
-
Брама нижня (Печерна, або південна), 1792—95
Січневого повстання
-
Брама східна, 1898
Січневого повстання
-
Будинок іконописних школи й майстерні та ключні 1880—83, в якому містився Музей архітектури Лаврського музею культів та побуту, працювали і проживали відомі діячі культури
Січневого повстання
-
Аптека та новокрилошанський корпус 1902—03, де містилися Музей українських діячів науки та мистецтва, Український театральний музей, працювали відомі діячі науки і культури
Січневого повстання
-
Бібліотека митрополита Флавіана 1908—09, в будинку якої містилася Реставраційна майстерня Всеукраїнського музейного містечка, де працювали Касперович М. І., Кржемінський К. І.
Січневого повстання
-
Брама в'їзна (північна) до господарського двору, 1884
Січневого повстання
-
Будинок намісника Києво-Печерської лаври 17—19 ст., в якому проживали відомі церковні діячі, містилися Лаврська іконописна школа, відділ письма й друку Лаврського музею культів та побуту, працювали і проживали відомі діячі науки та культури
Січневого повстання
-
Будинок півчих митрополичого хору 1902—03, в якому працювали Іадор (Ткаченко), Феогност (Ніколаєнко), містився Музей України (Збірка Потоцького П. П.)
Січневого повстання
-
Будинок митрополита 1727— 1867, в якому проживали відомі церковні та державні діячі, містились управління Лаврського музею культів та побуту і Всеукраїнського музейного містечка, відділ станкового малярства музею, працювали і проживали відомі діячі науки і культури
Січневого повстання
-
Велика лаврська дзвіниця, 1731—45
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Готель 1906–08
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Друкарня 18–19 ст.
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Економічний корпус 18-19 ст.
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Келії, 18 ст.
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Келії крилошан 1720-21, в яких проживав Флавіан (Приходько)
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Келії «майстрові» (старо-крилошанський корпус) 1727-80, 1848
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Келії соборних старців 16-18 ст.
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Ківорій водосвятний, 1897
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Лікарня братська 1841-42, 61, де містився відділ нумізматики Лаврського музею культів та побуту
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Мури оборонні верхньої території, 1698–1701, 19 століття
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Келії полатного та шафаря (будинок келаря), 1759—61
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Крамниця іконна, 1902-03
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Мур оборонний, 12-13 століття
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Надгробки Долгорукова Д. І. та Долгорукової Н. Б., 1774
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Крамниця книжкова 1811-12
Січневого повстання
-
Пекарня, келія, книжкова крамниця (Ковнірівський корпус), 17-18 ст.
Січневого повстання
-
Підземні споруди верхньої території Лаври, 11-18 ст.
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Кухня Трапезної палати, кінець 17-19 ст.
Січневого повстання
-
Поховання Столипіна П. А. 1911
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Лазня братська, 1887-88
Січневого повстання
-
Поховання Щербаківського Д. М. 1927
Січневого повстання
-
Собор Успіння Пресвятої Богородиці, 11–20 ст.
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Льодовня, 1893
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Оранжерея, 1914, 1950-і роки
Січневого повстання
-
Трапезна палата з церквою в ім'я преподобних Антонія та Феодосія Печерських 1893—95, 1902—10, де проживали Варфоломей (Іванов), Володимир (Кобець), Феодосій (Михайлов- ський)
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Майстерня покрівельна (бляшана), середина 19 століття
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Майстерня столярна, 1904
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Майстерня столярна друкарська, кінець 18 – 19
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Мур з брамою біля Великої лаврської дзвіниці, 18 – початок 19 століття
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Мур підпірний тераси з оглядовим майданчиком, 18 століття
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Набиральня та коректорська, 1897-98
Січневого повстання
-
Церква Благовіщення Пресвятій Богородиці, 11—20 ст.
Січневого повстання
-
Церква Свято-Троїцька над Святою брамою, 12—18 ст.
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Надгробок Іпсіланті К. О., 1818, 1997. На подвір'ї будинку півчих митрополичого хору
Січневого повстання
-
Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра. Палітурня, 1903-04
Січневого повстання
-
Поховання Іскри І. І. та Кочубея В. Л. 1708
Січневого повстання
-
Проскурня нова, 1913
Січневого повстання
-
Церква (трапезна), 12 ст.
Січневого повстання