Хата — с. Червонопопівка. кін.19 ст.

Солов'їна

У хаті «митий» поперечний сволок-полиця. Дах чотирисхилий, критий соломою «внатрус». У сінях встановлено плетений на всю висоту обмазаний димохід («верх»). Різьблення застосовано у завершеннях стовпчиків-колонок, в обрамленнях вікон, на лиштвах під стріхою. На вікнах двостулкові віконниці, пофарбовані в чорний колір з білими геометричними елементами, що типово для цієї місцевості. Піч обмазана кольоровими глинами та прикрашена настінним розписом. На стінах сюжетний розпис (виконаний господинею хати). Експонуються яскраво вишиті рушники.
297.7.6.1. Клуня — с. Луб'янка, Білоку

ракинський р-н, Луганська обл., поч.19 ст. (архіт.). Для зберігання необмолочених снопів, соломи, сіна. Зрубана з осикового кругляка, у плані — восьмигранна. Підвалини та верхня обв'язка з дуба. На останню спирається дах, в якому крокви з латами на дерев'яних тиблях, шатрове покриття — солома «внатрус». Стіни пошпаровані глиною. Двері двостулкові. Петро Вовченко.
297.7.6.2. Комора — с. Тецьке, Старобільський р-н, Луганська обл., поч.19 ст. (архіт.). Підвалини на дубових стоянах. Рублена з вербових плах. Піддашок на чотирьох стовпчиках. Дах чотирисхилий, критий соломою «обе-ремками». Петро Вовченко.
297.7.6.3. Саж — с. Хворостянівка, Старобільський р-н, Луганська обл., поч.19 ст. (архіт.). З годівницею під навісом, що спирається на два стовпчики. Підвалини на валунах. Стіни рублені з дубових брусів. Підлога і двері з дубових дощок. Дах трисхилий на кроквах, критий соломою «внатрус». Горище на піддашші призначалося для утримання голубів або зберігання дрібного реманенту. Петро Вовченко.
297.7.1. Садиба — с. Кунцеве, Новосанжарський р-н, Полтавська обл., кін.19 - поч. 20 ст. (архіт.). Комплекс будівель селянина-хлібороба, який додатково займався чумацьким промислом. Складається з хати на дві половини і двох комор, кузні (споруда реконструйована). Садиба перебуває у стадії формування, передбачається встановлення інших будівель.
297.7.7.1. Хата — с. Кунцеве, Новосанжарський р-н, Полтавська обл., кін.19 ст. (архіт.). Багатодільна на дві половини (хата + сіни + хата + комора). За конструкцією стін комбінована: від підвалин до верху вікон — каркасна; вище (4—5 вінців над вікнами) — зрубна. У землю закопано дубові сохи, між якими по горизонтальних глицях сторчма заплетено лозу та обмазано з обох боків глиною. Стіни зовні й всередині побілені. Стеля складається з двох поздовжніх сволоків, на які покладено «слижі» (перекладини), потім настелено шаром очерету з двобічною глиняною обмазкою. Зовнішні випуски поздовжніх сволоків мають фігурне різьблення у вигляді коників. Дах чоти-рисхилий, на кроквах, критий соломою «оберемками». Петро Вовченко.
297.7.7.3. Комора — с. Судівка.

297.7.7.2. Комора — смт Нові Санжари, Новосанжарський р-н, Полтавська обл., поч. 20 ст. (архіт.). Кліть з піддашком на чотирьох восьмигранних стовпчиках. Стіни з протесаного бруса з'єднано в зруб з випусками. Підлога й стеля з дощок. Дах чотирисхилий, утворений кроквами та наріжниками, критий по латах м'ятою соломою «оберемками». Петро Вовченко.
297.7.7.3. Комора — с. Судівка, Новосанжарський р-н, Полтавська обл., 19 — поч. 20 ст. (архіт.). Кліть з піддашком на чотирьох стовпчиках. Стіни з протесаного бруса з'єднано в зруб з випусками. Кілька нижніх вінців біч-них стін мають довші випуски на ширину піддашка, внаслідок чого він з боків закритий. Підлога і стеля з дощок. Дах чотирисхилий, утворений кроквами та наріжниками, критий со-ломою парками. Петро Вовченко.
297.7.2. Садиба — с. Лелюхівка, Новосанжарський р-н, Полтавська обл., 19 - поч. 20 ст. (архіт.). Комплекс будівель заможного селянина-хлібороба. Складається з хати, комори, сажа та реконструйованих будівель за обміра-ми оригіналів — клуні кін. 19 — поч. 20 ст. (с. Шовкопляси, Новосанжар- ський р-н), криниці поч. 20 ст. (с. Лелюхівка, Новосанжарський р-н), курника поч. 20 ст. (с. Лелюхівка, Ново-санжарський р-н), оборогу для сіна поч. 20 ст, (с. Михайлівка, Диканський р-н), повітки поч. 20 ст. (с. Забрідки, Новосанжарський р-н), погреба поч. 19 ст. (с. Коноплянка, Великобагачанський р-н), половника кін. 19 — поч.19 ст. (с. Шовкопляси, Новосанжарський р-н). Огороджена тином.
В садибі представлені майже всі типи господарських будівель реґіону.
Петро Вовченко.
297.7.8.1. Хата — с. Лелюхівка, Новосанжарський р-н, Полтавська обл., 19 ст. (архіт., мист.). Тридільна (хата- + сіни + хата), за конструкцією комбінована: від підвалин до верху вікон стіни на стовпах, верхня частина стін обох хат (кілька вінців) та сінешні стіни рублені — сіни взакидку, хати — у зруб. Перед хатою — галерейка на восьми колонках. Стіни хати зовні та всередині обмазані глиною і побілені, сінешні стіни — з обох боків «чисте» дерево. Дах чотирисхилий, критий соломою «оберемками». У першій знизу латі по забитих в неї кілочках заплетено тинок, який утримує покрівлю від сповзання.
Кожна половина хати має самостійне опалення, на що вказують окремі печі і два димоходи («бовдури»).
У правій половині хати піч з кахляним комином, поруч з нею — лежанка. Піч та лежанка підведені кольоровими глинами. Лави для сидіння з різьбленими спинками. У лівій половині хати (світлиці) піч також оздоблена кольоровими глинами, заглиблену частину комина («дзеркало») з рельєфно виліпленим білим хрестом пофарбовано в блакитний колір. У сінях двоє зовнішніх дверей (прохідні сіни) в чільній і затильній стінах. У сінях до стін, суміжних з печами, притулені масивні, шатрової форми, димоходи — «бовдури», що вивищуються від долівки вгору за межі даху. Дим у «бовдур» потрапляє з печі через отвір — каглу в сінешній стіні хати, який закривають «заткалом», коли в печі не палиться. «Бовдури» виплетені з ліси й обмазані. Знизу в них влаштовані дверцята. У світлиці експонується полив'яний посуд, що виготовлявся в місцевих осередках гончарства. Тип хати поширений на півдні Полтавщини. Петро Вовченко.

297.7.8.2. Комора — с. Деревки, Котелевський р-н, Полтавська обл., поч.19 ст. (архіт.). Кліть з піддашком на чотирьох стовпчиках. Підвалини на дубових стоянах. Стіни рублені з бру-сів. Ліворуч перед входом влаштовано дощані сходи на горище. Дах чотирисхилий, критий соломою «оберемками». Петро Вовченко.
297.7.8.3. Саж — с. Велика Павлівка, Зіньківський р-н, Полтавська обл., поч. 20 ст. (архіт.). Рублена споруда з годівницею спереду, що закривається лядою. Над нею нависає піддашок, який спирається на два стовпчики. У лівій бічній стіні — двері. Дах трисхилий, критий солом'яними парками. У фронтоні даху дверцята на горище, що використовувалось для утримування голубів. Петро Вовченко.
297.7.3. Садиба — с. Новоохтирка, Но- воандарськин р-н, Луганська обл., кін. 19 - поч. 20 ст. (архіт.). Складається з хати, комори, сажа та реконструйованих за обмірами оригіналів будівель — клуні поч. 20 ст. (с. Заїківка Білокуракинський р-н), повітки поч. 20 ст. (с. Муратове Новоайдарський р-н), погреба поч. 20 ст. (с. Луб'янка Білокуракинський р-н). Огороджена тином. Біля хвіртки — ворота з жердин. На території садиби — плодові дерева. Садиба характерна для східної Слобожанщини — Луганщини. Петро Вовченко.
297.7.9.1. Хата — с. Новоохтирка, Новоандарський р-н, Луганська обл., 19 ст. (архіт.). Чотиридільна (сіни + хата + хатина + чулан) з кутовою чільно-причілковою галерейкою на сімох стовп


297.7.9.1. Хата — с. Новоохтирка.
297.7.9.1. План.



297.7.9.2. Комора — с. Олексіївка.

чиках, на які з чола та причілка спираються врубані один в один бруси (лиштви) з геометричним різьбленим орнаментом. Підвалини на високих стоянах, між якими всуціль закопано стовпчики з тоншого дерева, і все це обмазано глиною. Стіни з рублених дубових плах, всередині обмазані глиною і побілені. Стіни сіней та чулана — з обох боків «чисте» дерево. Бічні стіни хати побілені лише під стріхою, решта — обмазані червонуватою глиною. Дах чотирисхилий, критий соломою «внатрус». З причілка — три вікна. Характерною особливістю інтер'єра є те, що піч топили з боку хатини. Ди-мохід — «верх» встановлено на горищі. Над дахом проглядається його дощана зовнішня частина. Поруч з піччю — лежанка, попід стінами — лави-дива- ни з різьбленими спинками. Тут же експонується ткацький верстат.
Петро Вовченко.
297.7.9.1. Комора — с. Олексіївка, Білокуракинський р-н, Луганська обл., поч. 20 ст. (архіт.). Кліть комори підвалинами спирається на камені. Стіни виготовлені з плах у зруб з деревини листяних порід. З причілка піддашок на чотирьох стовпцях, на які спирається лиштва, оздоблена різьбленим геометричним орнаментом. Дах чотирисхилий, під соломою.
Петро Вовченко.
297.7.9.2. Саж — с. Новоохтирка, Новоандарський р-н, Луганська обл., поч.19 ст. (архіт.). З годівницею під піддашком. Підвалини на валунах. Стіни рублені з дубових брусів. Піддашок з лиштвою, декорованою різьбленим геометричним орнаментом, спирається на два стовпчики. Підлога і двері з дубових дощок. Дах трисхилий, на кроквах, критий соломою «внатрус». Горище використовувалося для утримування голубів або зберігання дрібного реманенту. Петро Вовченко.

297.7.1. Садиба — с. Попівка, Зіньківський р-н, Полтавська обл., 19 — поч. 20 ст. (архіт.). Складається з хати, клуні, комори, криниці, сажа, реконструйованого погреба поч. 20 ст. (за зразком, виявленим у с. Малі Будища Зіньківського р-ну) та воріт з хвірткою.
297.7.10.1. Хата — с. Попівка, Зіньківський р-н, Полтавська обл., 19 ст. (архіт.). Багатодільна (хата + сіни + світлиця + хатина + комора) з піддашком на двох стовпчиках. Стіни рублені з липових плах, всередині «мите» дерево,
297.7.10.3. Комора — с. Савинці.


Клуня — с. Велика Павлівка.

зовні обмазані глиною і побілені (крім комори та сіней). У сінях двоє дверей, на причілкових кутах верхні випуски ощепу різьблені у вигляді коників. Призьба та вікна підведені червоною глиною. Дах чотирисхилий, критий соломою парками. Димохід («бовдур») плетений і обмазаний глиною. Вікна з одностулковими віконницями на майстерно кованих завісах.
Світлиця прибрана вишитими кілковими рушниками. Петро Вовченко.
297.7.10.2. Клуня — с. Велика Павлівка, Зіньківський р-н, Полтавська обл., поч. 20 ст. (архіт.). Конструктивною основою стін є стовпи, що утворюють вертикальний каркас, в які горизонтально закріплено глиці (жердини), заплетені сторч (вертикально) лозою та обмазані глиною. Дах чотирисхилий, критий соломою парками. Всередині клуні дах підтримується двома сохами з розвилками, на яких лежить поздовжній сволок з навішеними на нього ключинами. Двері двостулкові, шальовані. Петро Вовченко.
297.7.10.3. Комора — с. Савинці, Миргородський р-н, Полтавська обл., 1823 (архіт.). З піддашком на чотирьох восьмигранних колонках (нижня третина — чотиригранна). Підвалини на дубових стоянах. Стіни рублені з плах та брусів м'яких порід дерева. Випуски зрубин на піддашку мають протесані декоративні зубці. Дах чотирисхилий, критий соломою парками.
297.7.10.5. Саж — с. Глинськ.

Найстаріша в експозиції Полтавщини датована комора. Петро Вовченко.
297.7.10.4. Криниця — с. Тарасівка,
Зіньківський р-н, Полтавська обл., поч. 20 ст. (архіт.). Рублена з дубових плах (цямрин) з коротким випуском. Зверху прибито дошки, до яких прикріплено дугоподібну перекладину з дерев'яним блоком для вірьовки. Над криницею на двох стовпчиках з розкосами — чотирисхилий піддашок, критий соломою. Петро Вовченко.
297.7.10.5. Саж — с. Глинськ, Роменський р-н, Сумська обл., поч. 20 ст. (архіт.). Годівниця спереду під піддашком, що спирається на два стовпчики. Стіни рублені з брусів. У лівій бічній стіні двері. Дах трисхилий, критий соломою парками. На фронтоні піддашка невеликі дверцята на горище, яке використовувалося для утримуван-ня голубів. Петро Вовченко Вовченко.
297.7.2. Садиба — с. Ревазівка, Новосан- жарськин р-н, Полтавська обл., 19 ст. (архіт.). Складається з хати та погреба. Огороджена від вулиці невисоким тином, з боку поля — латами. За хатою насаджено вишневий садок.
297.7.11.1. Хата — с. Ревазівка, Новосанжарський р-н, Полтавська обл., 19 ст. (архіт.). Дводільна (хата + сіни), комбінованої каркасно-зрубної конструкції: стіни до верху вікон зведені в закидку на вербових сохах (підсошках), вище — зрубна обв'язка (ощіп) з чотирьох вінців. Стіни заплетені лозою, обмазані глиною і побілені, тильна стіна зовні обмазана кольоровою глиною. Навколо хати глиняна призьба. Верхні вінці ощепу та поздовжній сволок мають випуски на причілку, утворюючи значний винос даху. Дах чотирисхилий, критий очеретом. Петро Вовченко.
297.7.11.2. Криниця — Гадяцький р-н, Полтавська обл., 19 ст. (архіт.). Рублена з дубових плах (цямрин). Зверху прибито дошки. Біля криниці встановлено «журавель». По другий бік криниці встановлено довбаний жолоб для напування худоби. Петро Вовченко.
297.7.3. Садиба — смт Шишаки, Шишацький р-н, Полтавська обл., 19 — поч. 20 ст. (архіт.). Складається з хати, сажа, реконструйованого погреба поч. 20 ст. (за зразком, виявленим

у с. Вельбівка Гадяцького р-ну) та погрібника (наземна споруда для захисту від дощів з двосхилим дахом на кроквах, критим очеретом). Біля дороги садок, проїзд через який веде до двору. Петро Вовченко.
297.7.12.2. Саж — с. Вельбівка.


297.7.11.2. Криниця — Гадяцький р-н.

297.7.12.1. Хата — смт Шишаки, Шишацький р-н, Полтавська обл., 19 ст.
(архіт.). Чотиридільна (хата + сіни + хатина «прибік» + комора). Підвалини на дубових стоянах. Стіни рублені з м'яких порід дерева. Зовні стіни хати і тильна стіна сіней обмазані глиною, чільна і причілок — побілені, комора і сіни — у відкритому зрубі. Всередині стіни хати і хатини, як і решта приміщень, «чисті». Зовнішні випуски сволоків різьблені у вигляді уступів. Дах чотирисхилий, критий соломою. «Бовдур» лісяний (плетений), обмазаний глиною. Петро Вовченко.
297.7.12.2. Саж — с. Вельбівка, Гадяцький р-н, Полтавська обл., поч. 20 ст. (архіт.). Перевезений нерозібраним, встановлений в музеї у 1980-х рр. арх. Б. Лук'янчуком.
З годівницею праворуч від дверей. Підвалини на дубових стоянах. Стіни рублені з дубових брусів. Дах чотирисхилий, на кроквах, критий соломою.

 

Також на цій вулиці