Пам'ятник Махтумкулі 2001
Махтумкулі (літ. псевдонім — Фрагі; 1733—83) — філософ, поет, засновник туркменської мови та літератури. Його твори перекладали в Україні Л. Первомайський, М. Рильський, В. Сосюра, П. Тичина та інші письменники. Бронзове погруддя поета встановлено на сірому гранітному постаменті, що у фасадній частині має форму напівкруглої колони, з тильного боку — грубо обробленого каменя. Портрет відтворює риси зовнішності Махтумкулі, зображеного у зрілому віці (високе чоло, густі брови над широко відкритими очима, що дивляться в далину, невеликі вуса, характерна борідка, що обрамляє обличчя). На голові — чалма, на плечі накинуто плащ, складки якого на спині надають композиції динаміки. Правою рукою поет тримає довге перо, лівою — притискає до грудей книжку. Реалістична пластика та сюжетний мотив, що унаочнює вдачу портретованого, надає образові художньої переконливості. На передньому боці постаменту викарбувано українською і туркменською мовами ім'я та дати життя письменника. Внизу на плиті напис двома мовами: «Тут братство є звичай і дружба — закон для славних родів і могутніх племен». У загальній побудові пам'ятника враховано складний рельєф місця розташування — схил скверу, підкреслений пласкою гранітною плитою та трьома сходинками.
Камерний характер скульптури відповідає умовам скверу, передбачає близькі точки огляду.
Також на цій вулиці
-
Будинок Київського військового зібрання кін. 19 — поч. 20 ст., в якому працював Молодий театр, містився Будинок Червоної армії та флоту Київської залоги
Прорізна, 17
-
Житловий будинок, 1892—93
Прорізна, 25
-
Житловий будинок співробітників АН УРСР 1956, в якому проживали відомі вчен
Прорізна, 10
-
Житловий будинок 1956, в якому проживали Гречина М. Г., Холостенко М. В.
Прорізна, 13
-
Садиба 1871 — поч. 20 ст., в якій проживали Плужник Є. П., Покровський В. Т., Черкаський Т. В.
Прорізна, 18/1
-
Житловий будинок, 1878, 1917—18
Прорізна, 20
-
Житловий будинок 2-ї пол. 19 ст., в якому містилися секретаріат Київської організації УСДРП, редакція «Робітничої газети», проживав Скворцов І. П.
Прорізна, 22
-
Житловий будинок 1897, в якому містилися правління Київського товариства фотографів-аматорів «Дагер», управління Київської залоги Української Держави, штаби Збірного корпусу та Київської добровольчої дружини, проживав Сандлер О. А.
Прорізна, 23
-
Житловий будинок 1954, в якому проживав Івакін Ю. О.
Прорізна, 4
-
Пам'ятник літературному персонажу Паніковському М. С. 1998
Прорізна, 6
-
Житловий будинок 1955, в якому проживав Скаба А. Д.
Прорізна, 7/2
-
Житловий будинок 1879, в якому проживали фон Мулерт Ф. В., Риб Є. А., перебував Чайковський П. І., містилася редакція газети «Dziennik kijowski»
Прорізна, 9
-
Пам'ятник Курбасу О.-З. 2002.
Прорізна. У сквері поблизу будинку № 8