Келії схимників, 1824—25, 1894—96 (архіт.).

Січневого повстання

Одноповерхову споруду зведено 1824—25 за проектом арх. А. Меленського на місці розібраних старих дерев'яних келій. 1893 арх. В. Ніколаєв склав проект надбудови другого поверху. Під час будівельних робіт зміцнено фундаменти, відремонтовано стіни першого поверху, із заходу та сходу прибудовано сходові клітки і зведено другий поверх. З 1920-х рр. до 1979 використовувалися як житлові приміщення, пізніше відремонтовані. Внаслідок внутрішнього перепланування розібрано перегородки підвалу, одну зі сходових кліток перетворено на окреме приміщення. Після ремонту в будинку розміщено виставкову залу заповідника. Капітальний ремонт проведено в 1990-х рр.

Будинок двоповерховий з підвалом, цегляний, у плані прямокутний, покритий трисхилим вальмовим бляшаним дахом. Планування односекційне, коридорного типу з однобічним розташуванням приміщень.
Центральний п'ятивіконний одноповерховий первісний об'єм вирізняється відсутністю декору на еклектично оформлених фасадах. Чоловий (південний) фасад розчленовано бічними розкріповками входів, міжповерховим карнизом, підвіконними та фризовим гур-тами, завершено профільованим карнизом з сухариками. Побілені фасади декоровано в цегляному стилі: фігурними лиштвами прорізів, фільончастими лопатками, складної форми фронтонами, що увінчують розкріповки.
Інтер'єр зазнав значних змін.
Споруда — зразок цивільної монастирської архітектури кін. 19 ст.
1988 келії повернено діючому монастирю, використовуються як трапезна [1515].

 

Також на цій вулиці