Садиба, 1888, 1897

Пушкінська, 24-а

Головний будинок (№      24-а). Триповерховий з напівпідвальним і мансардним поверхами, цегляний, у плані Г-подібний. Перекриття пласкі залізобетонні, дах вальмовий з заломом, покрівля з сучасного матеріалу.

Композиція чолового фасаду симетрично-осьова, в декоративному оздобленні використано елементи неоренесансу. Центральну частину виділено незначним ризалітом, підкреслену лопатками й пілястрами. Тут розташовується головний вхід, над яким на рівні другого поверху арковий проріз вікна, що освітлює сходи. Вікно фланковано напівколонками з коринфськими капітелями, на які спирається декорована сухариками арка. Обабіч вікна пілястри прикрашені вузькими вертикальними нішами. У лівому крилі міститься проїзд на подвір'я. Площину стіни прорізують симетрично розташовані пари вікон з пласкими перемичками, на третьому поверсі — вікна з арковими перемичками. Стіну другого поверху декоровано під дощаний руст. Міжповерхові карнизи прикрашено сухари­ками. Підвіконні полиці другого—третього поверхів мають вставки, прикрашені дробленою цеглою на розчині й розетками в центрі.

 

Флігель (№ 24-б). На подвір'ї, паралельно фасадному будинку. П'ятиповерховий на підвалі, цегляний, у плані прямокутний. Перекриття пласкі, дах двосхилий, з бляшаним покриттям. Оздоблений у стилі історизм. У декорі фасаду використано цегляні деталі. В центрі — отвір головного входу з напівциркульною перемичкою, фланкований напівколонами, поставленими на високі бази. До входу ведуть сходи. Центральну частину фасаду акцентовано великими вікнами, що освітлюють сходову клітку. Фасад по вертикалі розділено лопатками, по горизонталі — міжповерховими гуртами, прикрашеними сухариками. Вікна прямокутні з клинчастими перемичками. Збереглися первісні металеві ґрати балконів. Пам'ятка — цінний зразок житлової архітектури міста кін. 19 ст.

Тепер у головному будинку і флігелі державні установи [1200]. 

 

Також на цій вулиці