Садиба 1898—99, в якій прожи­вав Голубовський П. В.

Саксаганського, 15, 15-б

Головний будинок (№ 15). Чоти­риповерховий на цокольному поверсі, цегляний, пофарбований, трисекцій­ний, з двома симетричними, звернени­ми в бік подвір'я крилами, що утворю­ють П-подібний у плані об'єм. Пере­криття пласкі, дах двосхилий, з бляша­ним покриттям. Оздоблений у стилі історизм з елемен­тами неоренесансу. Композиція голо­вного фасаду симетрично-осьова. Цен­тральну вісь з парадним входом і схо­дами виділено подвійною розкріповкою, завершеною аттиком ступінчас­того абрису (первісно увінчувався ба­нею; тепер втрачена). Ліворуч від голо­вного входу прямокутний проїзд на подвір'я, що первісно мав металеву ажурну браму. Стіни по горизонталі членують міжповерхові профільовані карнизи, по вертикалі — поповерхові лопатки (на першому та другому повер­хах) і великі канелюровані пілястри, що об'єднують третій і четвертий по­верхи, між якими розташовані прямо­кутні з клинчастими перемичками вікна. Єдине центральне вікно четвер­того поверху має аркову перемичку. По флангах фасаду — балкони з ажур­ними металевими ґратами. Площина стіни першого поверху гладенька, ло­патки другого поверху рустовані. Плас­тичне вирішення фасаду доповнюють ліплені рослинні вставки й змодельовані в цеглі деталі. На рівні верхнього поверху пілястри прикрашено гірлян­дами, над вікнами — вставками з рослинним орнаментом. Антаблемент складається з декорованого сухарика­ми фриза й профільованого карни­за великого виносу. Дворові фасади оформлено значно простіше. В інтер'є­рі будинку збереглися первісні огород­ження двомаршових сходів, рисунок яких скомпоновано з волютоподібних елементів і арабесок.

Будинок — типовий зразок житлової забудови Києва періоду історизму. Флігель (№ 15-б). У тилах садиби, паралельно вулиці.

Триповерховий з підвалом, цегляний, пофарбований, у плані прямокутний (секція має по дві квартири на по­версі).

Оздоблений у цегляному стилі за рене­сансною симетричною схемою. Цент­ральну вісь підкреслено розкріповкою з прямокутним отвором входу. На пер­шому поверсі розкріповку виділено ру­стованими лопатками, на другому й третьому — високими канелюрованими пілястрами, подібними до пілястрів головного будинку. Фасад розкреслено горизонтальними гуртами й міжвіконними лопатками. Вікна прямокутні, по флангах розміщено балкони. Вінцевий карниз підкреслено зубцями.

 

 

 

Також на цій вулиці