Садиба 1899—1900, в якій про­живав Баранецький О. В.

Саксаганського, 30

Головний будинок (№ 30). Чоти­риповерховий з підвалом, цегляний, пофарбований, у плані близький до прямокутника, односекційний. Пере­криття залізобетонні пласкі, дах дво­схилий, з бляшаним покриттям. На лі­вому фланзі проїзд на подвір'я. Зовнішнє оздоблення симетричного фасаду типове для оформлення при­буткових будинків, вирішених у цегля­ному стилі. Площину фасадної стіни розчленовано трьома підвищеними розкріповками — центральною і двома фланговими, підкресленими лопатками й завершеними прямокутними аттика­ми на стовпах. Основними елементами декору є фігурне цегляне мурування і ліплені прикраси у вигляді картушів і гірлянд (у верхніх частинах лопаток) та рослинного орнаменту. Головний арко­вий вхід оформлено порталом, що виділяється на тлі рустованих лопаток. Вікна прямокутні, оздоблені замковими каменями, аркатурними й зубчастими надвіконними смугами, підвіконними фільонками з геометрично-рослинним орнаментом. Окрасою споруди є вінце­вий карниз, що спирається на дрібно- чарунковий ярусний аркатурний фриз. Збереглись оригінальні балконні ґрати з металевих арабесок. Дворовий фасад позбавлений декоративного оздоблен­ня, його особливістю є великі від­криті лоджії на другому—четвертому поверхах.

Будинок органічно входить до ан­самблю житлової забудови кварталу між вулицями Володимирською і Горького.

Флігель (№ 30-б). Паралельно го­ловному будинку.

Чотириповерховий з підвалом, цегля­ний, пофарбований, у плані прямокут­ний. Перекриття пласкі, дах двосхилий, з бляшаним покриттям. Декор фасадів стриманий, з використанням можливо­стей фігурного цегляного мурування. Центральну розкріповку завершено напівциркульним щипцем.

Флігель (№ 30-в). Паралельно фліге­лю № 30-б.

Чотириповерховий з підвалом, цегля­ний, пофарбований, у плані прямокут­ний. Перекриття пласкі, дах двосхилий, з бляшаним покриттям. Оформлений фігурним цегляним муруванням. Цент­ральну частину завершено трикутним щипцем.

Садиба — характерний зразок житло­вої забудови Києва кін. 19 — поч.

20  ст., зведеної у цегляному стилі.

1901—         05 в садибі проживав Баранецький Осип Васильович (1843—1905) — фізіолог і анатом рослин, чл.-кор. Імпе­раторської Санкт-Петербурзької АН (з 1897), професор кафедри ботаніки Київського університету (з 1873). У ці роки також товариш голови, голова (з 1904) Київського товариства приро­дознавців при університеті. Досліджу­вав проблеми фотосинтезу, росту рос­лин, осмотичні властивості рослинних клітин. Раніше мешкав на вул. Пушкінській, 33.

Тепер частину приміщень першого по­верху займає магазин.

 

 

Також на цій вулиці