Житловий будинок, 1913

Саксаганського, 109/20

 Мав парадну та чорну сходові клітки, центральні сходи до рівня другого поверху були мармурові, вище – гранітні. Шахта ліфта розташована біля чорних сходів. Інтер'єри кімнат було прикрашено ліпленими плафонами. Шестиповерховий на головному фасаді, п'ятиповерховий з цокольним поверхом з боку подвір'я, з підвалами, цегляний, пофарбований, у плані прямокутний, з двома бічними симетричними ризалітами на тильному фасаді. Вхід у квартири – з боку подвір'я. Планування секційне. Перекриття в житлових приміщеннях пласкі, в підвалах склепінчасті. Дах двосхилий, з бляшаним покриттям.

Оздоблений у стилі історизм, у формах модернізованої ренесансної архітектури. Композиція головного фасаду асиметрична двоосьова. Центральну вісь, що відповідає сходовій клітці, виділено подвійною розкріповкою, яка фланкована лопатками, декорованими на рівні п'ятого – шостого поверхів нішами з напівколонками, прикрашеними виноградним листям. Розкріповку завершено трикутним фронтоном з трьома горищними віконцями й прямокутними аттиками, декорованими рельєфом рослинного характеру. Центр розкріповки виділено одним широким та двома вузькими вікнами, фланкованими канелюрованими у верхній частині тричвертєвими колонками. Такі ж колонки оздоблюють шостий поверх бічної розкріповки. Ліплений декор рівномірно поярусно прикрашає площини фасадів. Під вікнами шостого поверху проходить фриз, композиція якого складається з оточених гірляндами букраній, на рівні п'ятого поверху – фриз з пальмет. Оформлення віконних прорізів різноманітне на кожному поверсі. Широкі вікна третього поверху – з трикутними сандриками на кронштейнах, вужчі – з замковими каменями. Над вікнами другого поверху – ніші з рельєфним візерунком у вигляді розкритого віяла. Надвіконні фільонки другого поверху розкріповки оформлено композицією, що складається із зображення античної вази в оточенні пальмет. Наріжжя завершене трикутним фронтоном, у тимпані якого ліплений рослинний орнамент. На чорних сходах збереглися первісні ґрати, що складаються із сегментів, рисунок яких має вишукану композицію з прямих ліній та арабесок, характерних для стилю модерн.

Будівля відіграє важливу містобудівну роль на перетині двох вулиць, є цікавим зразком великого прибуткового будинку, у вирішенні фасадів якого поєднано елементи ренесансної архітектури та стилю модерн.

Тепер на першому поверсі магазин [1310].

 

 

Також на цій вулиці