Особняк Беретті О. В. 1848
У січні 1846 арх. О. Беретті придбав ділянку у дружини підпоручика Є. Маковськоі. 1848 збудував тут власний особняк з флігелем і службами. У грудні 1858 продав садибу колезькому асесору В. Протопопову, у квітні 1870 її придбала І. Михайловська – дружина київського купця 1-ї гільдії, великого землевласника, акціонера Київського комерційного банку, яка була власницею цієї садиби до 1917. У 1870-х рр. особняк перебудовувався: у приміщеннях з'явилися важкі ліпні плафони, 1871 простір над дверима у великій залі та вітальні на другому поверсі прикрасили мальовничі панно італійського майстра К. Алліауді (збереглися). На фасаді був ліпний герб власника (втрачено). У роки громадянської війни будинок зазнав руйнувань. Після націоналізації 1919 тут містилися відділ кримінального розшуку, інспекція з праці Київського окружного виконкому. За актом від 28 жовтня 1927 його було передано в користування Історичній секції ВУАН.
Коштом академії 1927 будинок відремонтовано, частково заново оформлено інтер'єри – за проектом архітектора, професора Київського художнього інституту В. Кричевського. Перестелено паркет. Високомистецькі столярні роботи у вестибулі, над сходами, в приміщеннях другого поверху виконано чеськими майстрами А. Криком і Ф. Мареком. Сходова клітка була розписана архаїчним орнаментом, над дверима із зали у сусіднє приміщення в техніці інтарсії виконано панно «Мамай» за проектом арх. В. Кричевського його учнем О. Саєнком (не збереглися). Внаслідок пізніших ремонтів інтер'єри змінили своє планування: з'явилися перегородки, які розділили деякі приміщення, знищено багато елементів художнього оформлення. Двоповерховий, цегляний, з напівпідвалом і мезоніном над частиною споруди, тинькований, у плані майже квадратний. Перекриття дерев'яні. Фасади у стилі пізнього класицизму. Стіни рустовані, цоколь облицьований чорним лабрадоритом. Вікна напівпідвалу закладено. Вікна першого і другого поверхів прямокутні, з лиштвами. На бічних фасадах – невеликі вікна мезоніна. На горизонтальному поясі під профільованим карнизом – ліпні розетки. У будинку було по чотири кімнати на поверсі й мезоніні (зала і три суміжні приміщення), житлові приміщення у напівпідвалі. Чавунні литі сходи з'єднують поверхи. З веранди сходи вели до саду, під нею розташовувався підвал з кухнею, буфетною та іншими службами. Збереглися каміни з білого і чорного мармуру у трьох кімнатах.
1848–58 тут жив Беретті Олександр Вікентійович (1816–95) –архітектор, акад. Петербурзької АМ (з 1840). Викладав історію архітектури у Київському університеті (з 1855 – професор). За час проживання в цьому будинку за його проектами споруджено будинки 1-ї (1847–50) та 2-ї (1856) київських гімназій, Анатомічного театру (1851–53), пансіону графині Є. Левашової (1850-і рр.).
1927–34 тут містився ряд закладів Історичної секції ВУАН. На першому поверсі – бібліотека, кабінет примітивної культури й народної творчості, редакція наукового двомісячника «Україна» – органу Історичної секції (за ред. М. Грушевського). На другому поверсі – зала засідань, приміщення культурно-історичної комісії з комі сією історичної пісенності, комісії Києва й Правобережної України з підкомісіями старого Києва і з організації Музею міста Києва, комісії козацтва і козацького часу, кабінет голови Історичної секції й кафедр – історії України (заснована 1924, 1929 реорганізовані в кафедру історії України періоду промислового капіталізму) та історії українського народу. Решта закладі! секції містилася в інших будинках ВУАН.
Керував Історичною секцією і усіма її закладами Грушевський Ми хайло Сергійович (1866–1934) – історик, видатний організатор науки, громадський і політичний діяч, акад. ВУАН (з 1923), акад. АН СРСР (з 1929).
До Ради секції входили И. Гермайзе, О. Грушевський, Ф. Савченко, М. Ткаченко, І. Щитківський, В. Юркевич 1928 в Історичній секції ВУАН працювало 28 дійсних членів і 30 постій них позаштатних працівників. Серед них – В. Герасимчук, С. Глушко, К. Грушевська, В. Данилевич, П. Клименко К. Копержинський, М. Марковський та ін. У складі комісій і в тісному контакті з ними працювало багато відо мих дослідників України: О. Андріяшев, В. Базилевич, П. Глядковський Л. Добровольський, Ф. Ернст, М. Істомін, М. Карачківський, К. Квітка, В. Кричевський, П. Кудрявцев, П. Курінний, В. Ляскоронський, М. Макаренко, І. Моргілевський, О. Новицький, С. Релицький, О. Симзен-Сичевський, Д. Щербаківський та ін. Діяла аспірантура.
У цей період М. Грушевський провів велику роботу з підготовки й видання 9-го і 10-го томів «Історії України-Руси», 6-го тому «Історії української літератури». Співробітники зібрали й вивчили велику кількість історико-літературних і документальних матеріалів, виступали на окремих засіданнях з доповідями з досліджуваної проблематики, брали участь у роботі з інвентаризації та охорони пам'яток, перейменування вулиць Києва. У цьому будинку було зібрано цінні мистецькі твори, колекцію народних музичних інструментів, старовинні меблі, в т. ч. й ті, що належали В. Антоновичу, килими, історичні портрети. В одній із кімнат комісії Києва зберігалися колекції для майбутнього музею міста. У кабінеті примітивної культури було представлено матеріали фольклорно-етнографічного характеру (всі колекції після реорганізації потрапили до різних закладів, доля багатьох невідома). Виходили періодичні видання за ред. М. Грушевського: «Праці Історичної секції», «Науковий збірник. Записки Українського наукового товариства в Києві (тепер Історичної секції ВУАН)», «За сто літ»; опубліковано збірники «Чернігів і північне Лівобережжя», «Науково-публіцистичні й полемічні писання Костомарова», «Київські збірники археології й історії, побуту й мистецтва», «Нові студії з історії Києва Володимира Івановича Щербини», науковий щорічник за ред. К. Грушевської «Первісне громадянство та його пережитки на Україні», «Київ. Провідник. За ред. Ф. Ернста», «Ювілейний збірник на пошану акад. Михайла Сергійовича Грушевського» (у 3-х т.) та ін. М. Грушевський зумів перетворити Історичну секцію ВУАН, її кафедри й комісії у велику наукову школу європейського масштабу, пов'язану з широкими колами дослідників, краєзнавців, шанувальників історії. Орган секції – журнал «Україна» – разом з іншими виданнями об'єднав навколо себе сотні наукових працівників України. Праці секції розсилалися більш ніж на 100 зарубіжних адрес.
Наприкінці 1920-х рр. починається ідеологічний, організаційно-структурний і кадровий розгром наукової школи М. Грушевського. 1930 ліквідовано кафедру історії України, закрито журнал «Україна», звільнено усіх позаштатних постійних співробітників, деяких заарештовано у зв'язку зі сфабрикованою справою СВУ.
М. Грушевський у березні 1931 змушений був виїхати до Москви. 1931 замість Історичної секції створено історичний цикл ВУАН, де М. Грушевський очолював тільки кафедру історії України (формально, бо до Києва вже не повернувся). Влітку 1933 академічні заклади під головуванням М. Грушевського було знищено, комісії формально існували ще кілька місяців. У лютому 1934 на їхній базі засновано Історико-археографічний інститут ВУАН, який діяв до листопада того ж року. 1934 будинок перейшов до ЦК КП(б)У, з 1936 – до НКВС УРСР.
У вересні 1991 з нагоди 125-річного ювілею від дня народження М. Грушевського з ініціативи Товариства П. Могили і Музею історії міста Києва на будинку встановлено бронзову меморіальну дошку з барельєфом-погруддям М. Грушевського (ск. Г. Пустовійт, арх. В. Дормідонтов).
Тепер тут міститься приймальня і бюро перепусток Служби безпеки України.
- Беретті О. ,
- Герасимчук В. ,
- Гермайзе И. ,
- Глушко С. ,
- Грушевська К. ,
- Грушевський М. С. ,
- Грушевський О. С. ,
- Данилевич В. Ю. ,
- Дормідонтов В. ,
- Істомін М. П. ,
- Карачківський М. Ф. ,
- Квітка К. В. ,
- Клименко П. ,
- Копержинський К. ,
- Крик А. ,
- Кудрявцев П. П. ,
- Курінний П. ,
- Левашова Є. ,
- Ляскоронський В. Г ,
- Макаренко М. О. ,
- Маковська Є. ,
- Марковський М. ,
- Михайловська І. ,
- Могила П. ,
- Моргілевський I. В ,
- Новицький О. П. ,
- Протопопов В. П. ,
- Пустовійт Г. М. ,
- Релицький ,
- Савченко Ф. ,
- Симзен-Сичевський О. ,
- Ткаченко М. П. ,
- Щербаківський Д. М. ,
- Щитківський І. ,
- Юркевич В.
Також на цій вулиці
-
Будинок ректорату університету серед. 19 ст., в якому проживали родина Карпек, Клименко П. В., Нарбут Г. І.
Володимирська, 64
-
Житловий будинок 1893, в якому проживав Петлюра С. В., містилася редакція газети «Слово»
Володимирська, 78
-
Житловий будинок 1870-х рр., в якому містився Український науково- дослідний геологічний інститут, працювали відомі вчені (іст.)
Володимирська, 44
-
Житловий будинок рубежу 19–20 ст., в якому проживали Брадтман Е. П., Кобелєв О. В., Макарченко О. Ф. та інші.
Володимирська, 48-а
-
Пансіон графині Левашової Є. В. (будинок Президії НАН України) 1850-і рр.— 1892
Володимирська, 54
-
Житловий будинок Мороза Б. В. 1910–12, в якому проживали відомі вчені
Володимирська, 61/11
-
Будинок 1886, в якому містилися бюро Українського наукового товариства, редакції українських видань, працювали Грушевський М. С., Тищенко Ю. П. та інші
Володимирська, 28
-
Житловий будинок 2-ї пол. 19 ст., в якому проживали відомі вчені та громадсько-політичні діячі, містилося видавництво «Час» (іст.)
Володимирська, 37/29
-
Міський театр (Національна опера України ім. Т. Шевченка), 1897– 1901
Володимирська, 50
-
Житловий будинок 1860–1900, в якому проживав Іконников М. С.
Володимирська, 18
-
Прибутковий будинок Управління Києво-Софійського митрополичого дому кін. 19 — поч. 20 ст., в якому проживали Єрмаков Є. Ф., Іваницький К. Л
Володимирська, 20/1
-
Житловий будинок 1870-х рр., в якому проживав Образцов В. П., містилася редакція газети «Чехослов'янин»
Володимирська, 34
-
Житловий будинок 1899–1902, в якому проживав Химиченко О. В.
Володимирська, 39/24
-
Житловий будинок 1889–90, в якому містилися Рисувальна школа Мурашка М. І., гімназії Бейтель А. О., Перетяткович В. А.. Археологічний інститут
Володимирська, 47
-
Педагогічний музей 1909—11, де працювала Українська Центральна Рада
Володимирська, 57
-
Житловий будинок 1888, в якому містилася мистецька студія «Культурної ліги»
Володимирська, 61-б
-
Гуртожиток гірничодобувного технікуму, 1950
Володимирська, 69
-
Житловий будинок 1907, в якому містилася гімназія Левандовської М. І., де працювали відомі діячі науки і культури
Володимирська, 81
-
Пам'ятник Грушевському М.С. 1998
Володимирська
-
Парк ім Т.Г. Шевченка, 2-а пол. 19—20 ст.
Володимирська
-
Київський метрополітен – Станція «Золоті ворота», 1991
Володимирська
-
Середня школа, 1939.
Володимирська, 1.
-
Селянський поземельний та Дворянський земельний банки, 1910—11
Володимирська, 10
-
Пожежне депо Старокиївської пожежні, серед. 19 — поч. 20 ст.
Володимирська, 13/5
-
Присутствені місця, 1854—1909
Володимирська, 15
-
Готель Чарнецького Ф. 1879, в якому проживали Врубель М. О., Нестеров М. В., Петр В. І.
Володимирська, 16
-
Будинок Київської художньої школи (Національний музей історії України)
Володимирська, 2
-
Пам'ятний знак першій школі на Русі 1988
Володимирська, 2
-
Городище Кия і капище, 5—9 ст.
Володимирська, 2. Старокиївська гора
-
Прибутковий будинок Управління Києво-Софійського митрополичого дому 1903—04, в якому проживали Вербицький О. М., Заболотний В. Г., Тацій О. О., Штейнберг Я. А.
Володимирська, 22
-
Софійський кафедральний монастир
Володимирська, 22
-
Житловий будинок, 2-а пол. 19 ст.
Володимирська, 23/27
-
Особняк (Трубецьких), 1-а пол. 19 ст.
Володимирська, 3
-
Земська управа, 1913–14
Володимирська, 33
-
Житловий будинок 2-ї пол. 19 – поч. 20 ст., в якому проживали відомі діячі культури
Володимирська, 4
-
Житловий будинок 1898, в якому містилася гімназія Стельмашенка М. О., працювали і проживали відомі діячі науки і культури
Володимирська, 40/2
-
Садиба, 1867 — поч. 20 ст.
Володимирська, 41/27.
-
Житловий будинок серед. 19–20 ст., в якому проживали Васнецов В. М., Сєтов Й. Я., Тарновський В. В., містилися Український клуб, клуб «Родина», Українське наукове товариство, провід ТУПу і УДРП
Володимирська, 42
-
Садиба 1891—92, в якій містилося Київське громадське зібрання, відбувалися збори «Української народної громади», діяла Культурна референтура ОУН
Володимирська, 45
-
Житловий будинок 19–20 ст., в якому проживали Громовенко П. Ф. Скорульський М. А.
Володимирська, 48
-
Особняк, 1910-і рр.
Володимирська, 49
-
Житловий будинок поч. 20 ст., в якому проживав Терещенко М. І. (іст.)
Володимирська, 51-а
-
Житловий будинок 1969, в якому проживали відомі вчені
Володимирська, 51/53
-
Університет національний ім. Шевченка, Головний корпус, 1837—43
Володимирська, 60
-
Бібліотека (тепер Національна бібліотека України ім. В. Вернадського НАН України) 1914 - 17, 1929 - 30
Володимирська, 62
-
Садиба кін. 19 ст., в якій містилося Комерційне училище, проживав Нечуй-Левицький І. С.
Володимирська, 7
-
Житловий будинок 1881, в якому містилася явочна квартира Залізничного підпільного райкому КП(б)У
Володимирська, 84
-
Житловий будинок 1950-х рр., в якому проживав Дерегус М. Г.
Володимирська, 9
-
Готель кін. 19 – поч. 20 ст., в якому проживали Васнецов В. М., Гашек Я., Котарбінський В. О., Кричевський Ф. Г., Петлюра С. В. (іст.)
Володимирська, З6
-
Житловий будинок 1910–11, в якому проживали Бучма А. М., Глущенко М. П., Касіян В. І., Лисенко М. Г., Мейтус Ю. С., Шумський Ю. В.
Вул. Володимирська, 14/8
-
Житловий будинок 1888, в якому містилися редакція газети «Киевское слово», літературна студія «Контакт», народився Вертинський О. М.
Вул. Володимирська, 43