ЗОЛОТІ ВОРОТА 11 ст.
Золоті ворота - одна з трьох брам у потужному земляному валу, що оточував «місто Ярослава». Поєднували функції головного парадного в'їзду до Києва і оборонної споруди. Назву отримали за аналогією з константинопольськими Золотими воротами. Будувалися водночас із Софією Київською у 1017 або 1037 в роки князювання Ярослава Мудрого. В кін. 16 серед. 17 ст. перебували у зруйнованому стані. 1682 оборонні споруди Верхнього міста реконструюються. На Золотих воротах спеціальними дерев'яними конструкціями були підтримані склепіння, вали підсипані землею, відновлено міст через рів з підйомним устаткуванням. План Києва 1695 дає схематичне зображення воріт того часу. У серед. 18 ст. аварійний стан склепінь пам'ятки викликає занепокоєння адміністративних і військово- інженерних відомств Києва. Військовий інженер Д. де Боскет подає висновок про неможливість укріплення та використання Золотих воріт, запропонувавши засипати їх землею, а нові однойменні кам’яні ворота збудувати поряд, що й було зроблено.
1832 залишки проїзної частини воріт було розкопано археологом К. Лохвицьким. Він же здійснив обмір, уточнений 1858 акад. Ф. Солнцевим. Після розкриття споруди стіни проїзду було стягнуто металевими пов'язями, східний пілон укріплено кам'яними контрфорсами, зруйноване мурування доповнено новими шарами із залізним покриттям.
1972 ухвалою Ради Міністрів УРСР запропоновано вжити заходів щодо врятування пам'ятки, приурочивши роботи до святкування 1500-річчя Києва. Проектуванню передували ретельні архітектурно-археологічні дослідження, в яких взяли участь доктор історичних наук С. Висоцький, архітектори М. Холостенко, Є. Логіушинська. Залишки воріт запропоновано надійно захистити від впливу зовнішнього середовища надбудовою над ними захисного павільйону. Наукові матеріали, одержані в результаті досліджень, дали змогу реконструювати абрис пам'ятки. Згідно з проектом (арх. Є. Логіушинська) стародавні руїни були повністю збережені, а надбудова доповнила їх, відтворила архітектуру проїзду і надбрамної церкви. Вал, що прилягав до воріт, умовно зображений в розрізі.
Давня пам'ятка збереглася у вигляді двох пілонів різної довжини (східний — 24 м, західний — 13 м), лицьове мурування яких виконано у техніці «opus mixtum» — чергування плінфи та каміння. Плінфа укладена рядами, що западають і заповнені цем'янковим рожевим розчином, характерним для давньоруської архітектури 11 ст. У проїзді перед пілонами збереглися фрагменти прикладок, виконаних також у техніці мурування 11 ст. Це є залишки укріплювальних конструкцій, що з'явилися після деформації стін і склепінь воріт невдовзі після їхнього зведення. На муруванні пілонів збереглися відбитки лежнів, які входили до конструкції валів, що зводили з дерев'яних клітей, забучених землею. У поперечному розрізі вал на рівні підошви складався з шести взаємопов'язаних клітей і трьох додаткових з боку поля. Вал завершувався заборолами - дерев'яними клітями бойового ходу із щілиноподібними бійницями. Ззовні, під заборолами, профіль валу мав вертикальний обріз, що давало можливість здійснювати навісний підошвений бій. Такий пристрій у західноєвропейському оборонному зодчестві відповідав машикулям.
Пілони воріт у середині проїзду розчленовано пілястрами, на яких частково збереглися на різній висоті п'яти підпружних арок, які тримали склепіння. Враховуючи трапецієподібну форму валу, склепіння знижувалися від центру до зовнішніх сторін проїзду. Гнізда на пілонах і прикладках (наскрізні й глухі) вказують на наявність дерев'яних галерей з обох боків проїзду. Вони призначалися для оборони воріт у момент прориву ворога в проїзд, що прикривався з одного боку двостулковою брамою, з іншого — герсою. Висота середніх склепінь, зумовлена висотою гребеня валу від первісної мітки підлоги проїзду, складає 14 м. Довжина проїзду 26 м, ширина проїзду між пілястрами 6,5 м. Над підвищеною частиною проїзду містилася Благовіщенська церква, яка мала, очевидно, чотиристовпну структуру. Вхід до неї був з гребеня валу завширшки бл. 9 м. На гребінь вели спеціальні сходи, що розміщувалися у товщі валу. Перед ворітьми і валом був рів завширшки 15 м, через який перекинуто дерев'яний міст (виконано його імітацію).
Золоті ворота в Києві, що є унікальною пам'яткою давньоруського оборонного зодчества 11 ст., свідчать про високу культуру архітектурної майстерності наших предків, про їхню обізнаність з передовими досягненнями фортифікаційного будівництва середньовіччя.
Парадна брама Верхнього міста відома не лише як першокласна військова споруда, але й тому, що була тісно пов'язана з подіями, які відбувалися в Києві протягом віків. Як головні ворота, вони були символом політичної незалежності Києва, а тому виявились одним із об'єктів, яким перш за все намагалися заволодіти його вороги — іноземні загарбники та удільні князі, які боролися за київський великокнязівський престол. Але, як свідчать літописи, захопити Київ з боку Золотих воріт не вдавалося нікому, навіть монголо-татарам, які 1240 вдерлися до міста через Лядську браму, а потім частково зруйнували Золоті ворота. Це, очевидно, не завадило їм до серед. 18 ст. залишатися головною проїзною брамою.
Про Золоті ворота з захопленням писали іноземні автори, зокрема посланець німецького імператора Е. Лясота, який відвідав Київ 1591. Він відзначив, з огляду на уцілілі залишки воріт, що колись це була красива й велична споруда. З великим інтересом оглядав Золоті ворота, перебуваючи в Києві 1596, і писав про них польський дипломат, історик Р.Гейденштейн. Залишив згадку про них також і П. Алеппський, який супроводжував 1653 антіохійського патріарха Макарія.
Найперше зображення Золотих воріт, що дійшло до наших днів, датоване 1651. Його автор — голландський художник А. ван Вестерфельд малював Київ, коли той був захоплений військами литовського коронного гетьмана Я. Радзивілла. Золоті ворота були свідками важливих подій Визвольної війни 17 ст. 1648 кияни урочисто зустрічали тут селянсько-козацьке військо на чолі з гетьманом Б. Хмельницьким після перемоги над польською шляхтою. У січні 1654 після укладення Переяславсько-Московської угоди біля воріт відбулася багатолюдна зустріч населення міста з російським посольством на чолі з В.Бутурліним. Усередині павільйону пам’ятки відкрито музей «Золоті ворота» — філію Національного заповідника «Софія Київська» [517].
- Алеппський П. ,
- Боскет Д. ,
- ван Вестерфельд А. ,
- Висоцька С. М. ,
- Логіушинська Є. ,
- Лохвицький К. ,
- Лясота Е. ,
- Радзивілл Я. ,
- Солнцев Ф. ,
- Холостенко М. В.
Також на цій вулиці
-
Житловий будинок, 1895—97
Ярославів Вал, 1
-
Житловий будинок 1870-х рр., 1948, в якому містився готель «Версаль», де утримувалися уряд Української Держави, Антоній (Храповицький) і Євлогій (Георгієвський)
Ярославів Вал, 10
-
Садиба 1898—99, в якій проживав Чорномор-Задерновський Ф. В.
Ярославів Вал, 11
-
Садиба кін. 19 — поч. 20 ст., в якій проживали відомі діячі науки і культури
Ярославів Вал, 13
-
Садиба 1908—11, в якій містилися редакція «Літературно-наукового вістника», Українське наукове товариство, Державна заслужена академічна хорова капела УРСР «Думка», правління Українського театрального товариства, працювали і проживали відомі діячі культури, громадсько- політичного і державного життя
Ярославів Вал, 14-а
-
Житловий будинок 1904, в якому проживала родина Сікорських
Ярославів Вал, 15
-
Садиба, кін. 19 — поч. 20 ст.
Ярославів Вал, 16
-
Садиба, 1890, 1911
Ярославів Вал, 17
-
Житловий будинок 1892, в якому проживав Льош Ф. О., містився Український штаб партизанського руху
Ярославів Вал, 18
-
Житловий будинок працівників Наркомату внутрішньої торгівлі УСРР 1935, в якому проживали Кисельов В. Л., Пузирков В. Г.
Ярославів Вал, 19/31
-
Садиба кін. 19 — поч. 20 ст., в якій містилися гімназія Науменка В. П. та інші навчальні заклади, де працювали і навчалися відомі діячі науки і культури, громадсько-політичного життя, проживали Добровольський Л. П., Ніколаєв В. М., Челпанов Г. І.
Ярославів Вал, 21/20
-
Житловий будинок 1883, 1900— 03, 1940—41, в якому містилося правління Київського товариства поширення освіти і грамотності, проживав Влизько О. Ф.
Ярославів Вал, 22
-
Садиба 1874—75, 1905, в якій містилося Київське науково-філософське товариство, проживали Яровий М. М., Яскевич М. І.
Ярославів Вал, 26
-
Особняк, 1860—63
Ярославів Вал, 27
-
Житловий будинок 1898, в якому містилася Жіноча гімназія Стельмашенка М. О., проживали відомі діячі науки і культури, громадсько-політичного життя
Ярославів Вал, 28/29
-
Садиба 2-ї пол. 19 ст., в якій проживали Гарденін М. М., Довнар-Запольський М. В.
Ярославів Вал, 29-а
-
Особняк 1858—61, 1878, в якому проживали Алфер'єв С. П., Штейнгель М. В., містилася Спілка письменників України, працювали відомі письменники
Ярославів Вал, 3
-
Садиба кін. 1880-х рр., в якій проживали відомі діячі науки і культури, громадсько-політичного і державного життя
Ярославів Вал, 32-а
-
Садиба 1875—1913, в якій містилася гімназія Степовича А. І.
Ярославів Вал, 33
-
Житловий будинок, 2-а пол. ст.
Ярославів Вал, 35
-
Садиба 1875—76, 1886—99, в якій містилися навчальні заклади Жекуліної А. В., Українське наукове товариство, редакції і контори журналів «Записки Українського наукового товариства в Києві», «Літературно-науковий вістник», «Україна», бюро Това-риства для надання допомоги населенню Півдня Росії, яке постраждало від воєнних дій, проживали Волошинов О. Ф., Лотоцький О. Г., Матушевський Ф. П., відбулися установчі збори Української академії наук, розміщувалася редакція газети «Молода гвардія», в якій працювали Ман
Ярославів Вал, 36
-
Житловий будинок, 1899
Ярославів Вал, 37/1
-
Житловий будинок, 1907—08
Ярославів Вал, 4
-
Житловий будинок 1959—61, в якому проживав Петрицький А. Г.
Ярославів Вал, 4/8
-
Міське парафіяльне училище ім. Терещенка Н. А. 1906, де містилися Українська державна академія мистецтв, Київська артилерійська спецшкола № 13
Ярославів Вал, 40
-
Особняк 1859, в якому проживали Берло Г. Л., Образцов В. П., Стражеско М. Д.
Ярославів Вал, 5
-
Житловий будинок 1-ї пол. 1880-х рр., в якому містилися редакції місячника «Нова громада», газети «Рада», проживав Чупринка Г. А.
Ярославів Вал, 6
-
Караїмська кенаса, 1898—1900
Ярославів Вал, 7
-
Садиба 1899, в якій проживали Меллер В. Г., Муравйова О. О.
Ярославів Вал, 8
-
Житловий будинок 1898—99, в якому проживав Паустовський К. Г.
Ярославів Вал, 9