Андріївська Гора, Зборич гора, Боричів, Вздихальниця, Уздихальниця — один із відрогів Старокиївських висот, північний виступ Старокиївської гори. Простягається між вулицями Андріївський узвіз і Боричів Тік, трасою фунікулера і східним краєм забудови вздовж вул. Десятинної.
Місця та райони
Статті
Антифєєвка
АНТИФЄЄВКА — історична місцевість. Пролягає вздовж вул. Стара Поляна. Становить частину історичної місцевості Татарка та гори Юрковиця.
Афанасіївський Яр
АФАНАСІЇВСЬКИЙ ЯР — урочище, яке існувало в центральній частині Києва. Простягався між Золотими воротами, сучасними вулицями Л. Толстого, Вєтрова, Комінтерну і М. Коцюбинського.
Бабин Яр
БАБИН ЯР, Бісова баба, Шалена баба - історична місцевість, урочище, поселення на правобережжі Києва, між сучасними вулицями Фрунзе (колишня вул. Кирилівська), Дорогожицькою, вздовж вул. О. Теліги. Прилягає до місцевостей Куренівка, Реп'яхів яр, від якого Бабин Яр відокремлений пагорбом, і Сирець.
Багринова Гора
БАГРИНОВА ГОРА, Багринів — історична місцевість у південно-східній частині правобережжя Києва. Являє собою підвищення над Дніпром, що на півдні переходить у перешийок між ним і Голосіївським лісом. Фіксується на сучасних картах Києва як Багринова гора.
Байкова Гай
БАЙКОВА ГАЙ — історична місцевість. Був розташований на частині Байкова гори (звідси й назва). В серед. 1870-х рр. купець С. Федоров і міщанин П. Тенхе орендували гай у Військово-інженерного відомства, обладнали й впорядкували його.
Байкова Гора
БАЙКОВА ГОРА — історична місцевість, підвищення над р. Либідь у південній частині Києва. Розташована між урочищем Протасів яр, вулицями М. Грінченка і Кіровоградською, посередині розрізана вул. Байковою (кол. Кладовищенська, Дьякова, Шмідта) на дві частини — Старий та Новий Байковий цвинтар.
Байкова Хутір
БАЙКОВА ХУТІР — історична місцевість. 3 поч. 1830-х рр. земельна ділянка, розташована між р. Либідь, Протасовим яром і горою (тепер — Байкова гора) належала герою війни 1812 — генералу С. Байкову.
Байковий Цвинтар
БАЙКОВИЙ ЦВИНТАР — міський цвинтар на Байкова горі. У зв'язку з будівництвом з 1831 нової фортеці на Печерську місцеві кладовища підпали під фортечну еспланаду і були ліквідовані. Місце для нового цвинтаря було обрано на височині за р. Либідь за пропозицією протоієрея П. Максимовича, ухваленою митрополитом Київським Євгенієм (Болховітіновим) і Київським цивільним губернатором Г. Лашкарьовим.
Батиєва гора
Батиєва гора, Батиєві могили — перерізаний байраками схил досить крутого підвищення над р. Либідь у південно-західній частині Києва між Кучминим і Протасовим ярами та Залізничним житловим масивом. Основні вулиці — Кондукторська, Локомотивна, Привітна.
Березняки
БЕРЕЗНЯКИ — історична місцевість, житловий масив у лівобережній частині Києва. Простягається між Дніпром, залізницею і просп. Возз'єднання. Головні магістралі —Дніпровська набережна, просп. П. Тичини, вулиці Серафимовича, Березняківська. Назва трапляється вперше 1733. Хутір «Зательбін Березняк», він же — хутір «Кухмістерська слобідка» зафіксований 1883 (1883 — 5 дворів, 1897 — 26 дворів і 138 жителів).
Берестове
БЕРЕСТОВЕ — історична місцевість на Печерську, селище, заміська резиденція великих київських князів. Розташовувалося на Печерському підвищенні від нинішньої пл. Слави й урочища Угорське на південь, включаючи сучасний парк Вічної Слави й верхню територію Києво-Печерської лаври.
Берковець
БЕРКОВЕЦЬ, Берков, Берківці, Бирківці, Бирковець, Бірковець — історична місцевість, селище на північно-західній околиці Києва. Прилягає до місцевостей Виноградар, Нивки, Святошин і Пуща-Водиця. Головні вулиці — Стеценка та Газопровідна.
Биківня
БИКІВНЯ — історична місцевість, селище на північно-східній околиці Києва між просп. Броварським та вул. Бобринецькою, а також уздовж вул. Радистів. Більша частина селища розташована з лівого боку проспекту, значно менша — з правого.
Біличе Поле
БІЛИЧЕ ПОЛЕ — історична місцевість, урочище на межі Куренівки і Замковища.
Біличі
БІЛИЧІ — історична місцевість, селище, житловий масив біля Святошина, між проспектами Перемоги, Академіка Палладіна, вул. Булаховського і лісом. Вперше згадуються в літопису як Буличі під 1161. Згідно з документом 1780, назва походить від власника села за прізвищем Білик. У 18 ст. належало Києво-Печерській лаврі. Через село проходив давній шлях на Тетерів, Іскоростень та Овруч.
Біскупщина
БІСКУПЩИНА — історична місцевість у північній частині Подолу. Простягалася від 3амкової гори в бік Оболоні, включаючи як заселену територію, так і сіножаті (приблизно між сучасними вулицями Спаською та Щекавицькою), узбережжя Дніпра й острів Біскупщину посеред нього (у 19 ст. поглинений річкою).
Богданів яр
БОГДАНІВ ЯР, Богданівський яр — історична місцевість, урочище. Межує з 3алізничною колонією, Кадетським гаєм та Солом'янкою, пролягають вулиця і провулок Богданівські, вулиці Калінінградська, Стадіонна та Шовкуненка.
Борзаків Хутір
БОРЗАКІВ ХУТІР, Борзаківщина, хутір Вільний — історична місцевість, поселення на південно-східній околиці правобережжя Києва, на сучасній трасі Київ—Дніпропетровськ, на території сучасного с-ща Чапаєвка, в районі будинків № 48 і 50 на вул. Бродівській.
Бортничі
БОРТНИЧІ — історична місцевість, село на південно-східній околиці Києва. Назва села походить від слова «борті» - дупла диких бджіл. На цій території виявлено стоянки первісних людей доби неоліту — 4—3 тис. до н. е., епохи міді — 3 тис. до н. е., бронзи — 2 тис. до н. е., раннього заліза — 4— ст. до н. е. та могильник зарубинецької культури (кін. 3 ст. до н. е. — 2 ст. н. е.).
Борщагівка
БОРЩАГІВКА — історична місцевість на території Святошинського р-ну Києва та Києво-Святошинського р-ну Київської обл. На р. Желань — притоці р. Ірпінь у давнину розташовувалися хутори, населення яких постачало київським ченцям городину.
Буслівка
БУСЛІВКА — струмок, ліва притока р. Либідь. Починається від Бусової гори, протікає через Бусове поле. Від останнього й походить назва струмка.
Бусова Гора
БУСОВА ГОРА, Бусовиця — підвищення, історична місцевість у південно-східній частині правобережжя Києва на Печерську. Пролягає між ярами по трасі вулиць Кіквідзе, Професора Підвисоцького, Тимірязєвською та залізницею. Обіймає частину місцевостей Звіринець і Теличка, прилягає до Бусового поля.
Бусове Поле
БУСОВЕ ПОЛЕ — історична місцевість, низовина між Бусовою, Чорною і Дівич-горами.
Васильківські (Печерські) Рогатки
Васильківські Рогатки, Печерські рогатки — історична місцевість, поселення, що існувало вздовж кінцевої частини вулиць Московської, Цитадельної та Копиленка.
Васильчики
ВАСИЛЬЧИКИ — історична місцевість, хутір. Були розташовані на території сучасного парку «Нивки» поблизу станції метро «Берестейська» та обабіч Петрівської залізниці. До серед. 19 ст. включали хутори Сіньківщина і Хмілівщина пл. 51,59 (за іншими даними 55,57) десятин.
Вигурівщина
ВИГУРІВЩИНА — історична місцевість, поселення, житловий масив на київському лівобережжі, між Воскресенською слобідкою (з півдня) і с. Троєщина (з півночі), на території, що нині обмежена вулицями масиву — просп. Генерала Ватутіна, вулицями О. де Бальзака, Каштановою, просп. Маяковського.
Видубичі
Існує кілька версій щодо походження назви. Найбільш поширена — що в цій місцевості «видибнула» — спливла на поверхню Дніпра дерев'яна скульптура язичницького бога Перуна, скинута з гори в р. Почайна (притока Дніпра) за наказом князя Володимира Святославича під час хрещення киян у кін. 10 ст.
Виноградар
ВИНОГРАДАР — історична місцевість, житловий масив. Розташований між проспектами «Правди» і Радянської України та озером Синім. Прилягає до окружної дороги, міського цвинтаря, місцевостей Вітряні гори, Нивки, Пріорка, с-ща Шевченка і пуща-водицького лісу.
Вирлиця
ВИРЛИЦЯ — озеро на лівобережжі Києва поблизу просп. М. Бажана. Назва — народного походження суто географічного змісту. Давньоруське слово «вир» означає глибоке джерело, глибоку яму в озері або річці, в якій вода «вирує», обертається.
Відрадне
ВІДРАДНЕ, Відрадний — селище, житловий масив. Розташовувалося ліворуч від Берестейського шосе і колії окружної залізниці, навпроти хутора Ґалаґани, в районі сучасних вулиць Радищева і Світлогорської.
Віта Литовська
ВІТА ЛИТОВСЬКА — див. ст. Чапаєвка.
Вітряні гори
ВІТРЯНІ ГОРИ — історична місцевість, житловий масив. Прилягає до місцевостей Виноградар, Западинка і Крістерова гірка, с-ща Шевченка. Включає в себе також місцевість Сипучі піски, до якої веде тепер вул. Галицька (до 1953 вул. Піщана).
Волова гора
ВОЛОВА ГОРА — історична місцевість, підвищення в історичному центрі Києва. Є частиною Копирева кінця. Простягається між вулицями Смирнова-Ласточкіна, Кожум'яцькою, Дегтярною і пров. Киянівським. Прилягає до місцевостей Кожум'яки та Дегтярі.
Воскресенська слобідка
ВОСКРЕСЕНСЬКА СЛОБІДКА — історична місцевість між Вигурівщиною, Куликовим і Дніпром. Головна сучасна магістраль — бульв. Перова. Відома з 16 ст. під назвою «Земля Євстафієва», яка була подарована Києво-подільській церкві Воскресіння Христового козацьким ватажком Євстафієм (Остапом) Дашкевичем. Слобідка одержала назву від церкви, якій належала. Біля села розташовувався невеликий хутір, що належав київському Флорівському жіночому монастиреві.
Вовчий Яр
ВОВЧИЙ ЯР — історична місцевість, урочище, поселення. Вузька, звивиста і досить глибока улоговина вздовж вул. Солоної (Соляної) та пров. Вишневого. Назва народна, зафіксована в юридичних документах Київської міської думи кін. 19 — поч. 20 ст. Розумілася місцевість між Глибочицею, Татаркою й вулицями Підгорною та Юрківською, провулками Татарським і Лук'янівським, які виникли до 1874, коли постало питання про забудову вільної території в місцевості Вовчий яр.
Волейка хутір
ВОЛЕЙКА ХУТІР, Валейка хутір, Волейків — історична місцевість, поселення в західній частині Києва, в районі сучасних вулиць Української, С. Руданського, Кузьминської. З лівого боку р. Сирець, поряд розташовувалися хутори Васильчики, Дігтярі, Нивки. Хутір Волейка — один з 14 хуторів, що виникли за Куренівкою і Пріоркою.
Глубочиця
ГЛИБОЧИЦЯ, Глубочиця — річка, урочище у північній частині Києва. Урочище являє собою досить глибокий (звідси й назва) вузький яр, що пролягає по трасі вул. Глибочицької, з'єднуючи Лук'янівку, Кмитів яр, Кудрявець і Татарку із Копиревим кінцем, Кожум'яками, Щекавицею і Подолом.
Голосіїв
ГОЛОСІЇВ — історична місцевість, хутір, пустинь, житловий масив у південній частині Києва. Охоплює Голосіївський ліс і безпосередньо прилеглу до нього територію. Прилягає до місцевостей Багринова гора, Деміївка, Добрий шлях, Мишоловка, Пирогів, Теремки, Феофанія і Ширма. Включає мережу ставків, що півколами перетинають ліс з півдня на схід вздовж струмків Горіхуватського, Голосіївського та Жуківка.
Гончарі-Кожум'яки
ГОНЧАРІ-КОЖУМ'ЯКИ — урочище, історична місцевість, поселення в історичному центрі Києва. Обіймає улоговину між горами Воловою, Дитинкою, Замковою та Старокиївською, вбирає в себе місцевості Гончарі, Дігтярі та Кожум'яки. Кожна з них дала назву відповідним вулицям у Гончарах-Кожум'яках. Прилягає також до місцевостей Верхнє місто, Копирів кінець, Глибочиця і до Андріївського узвозу.
Горенка
ГОРЕНКА, Горани, Горянка, Котур, Папірня — історична місцевість, урочище, річка, селище на північній околиці правобережжя Києва. Фактично є продовженням с-ща Пуща-Водиця (починається від лівого боку вул. Селянської). Назва — народного походження, від особливостей рельєфу місцевості, перерізаного невеличкими ярами та узвишшями.
Городець
ГОРОДЕЦЬ — історична місцевість на лівобережжі Києва, прилягає до масиву Вигурівщина-Троєщина, урочищ Городища, Моложі, Ситняки, о. Гнилуша. У давньоруський час — укріплений пункт на лівому березі Чортория, проти о-ва Муромець, поряд із с. Милославичі (Вигурівщина), що відігравав велику роль у боротьбі князів за володіння Києвом.
Грушки
ГРУШКИ — історична місцевість, хутір. У західній частині Києва, між просп. Перемоги, вулицями М. Василенка, Виборзькою і Полковника Шутова. Прилягає до місцевостей Відрадного і Васильчиків.
Ґалагани
ҐАЛАҐАНИ — історична місцевість, хутір. Були розташовані у 87-у кварталі 1-го Київського лісництва, між сучасними вул. Дружківською та лівим боком просп. Перемоги. Мали трикутну конфігурацію. Хутір заснований у 1830-х рр. лісовими охоронцями, колишніми солдатами Іваном, Мусієм та Єгором Ґалаґанами, які 1836 оселилися тут з родинами (звідси й назва).
Дарниця
ДАРНИЦЯ — історична місцевість на лівому березі Дніпра обабіч залізниці, річка. Назва поширилася на все лівобережжя Києва, яка поділяється на Дарницю Стару (ліворуч залізниці) і Дарницю Нову (праворуч). Дарниця Стара - історична місцевість у районі сучасних вулиць Празької і частково Алма-Атинської, ліворуч від сучасної колії залізниці.
Дача Кульженка
ДАЧА КУЛЬЖЕНКА — див. ст. Кинь-Грусть.
Деміївка
ДЕМІЇВКА — історична місцевість, село, житлові мікрорайони у південній частині Києва, між залізницею Київ— Чернігів—Клов—Полтава, вул. Кіровоградською, Совськими ставками, вулицями Майкопською, Козацькою, Васильківською (обабіч її між пл. Голосіївською та вул. Сумською), Голосіївською, Ковельською, Ціолковського, Малокитаївською та Великою Китаївською. Основні магістралі — проспекти 40-річчя Жовтня (до пл. Голосіївської), Науки (до вул. Малокитаївської), Червонозоряний (до вул. Мистецької), вулиці Васильківська (до вул. Сумської) і Кіровоградська (до вул. Монтажників).
Деренувата Нива
ДЕРЕНУВАТА НИВА — історична місцевість на Печерську. Простягається паралельно Добрій ниві між сучасними площами Арсенальною та Слави, вул. Січневого повстання і початком Дніпрових схилів (поблизу Аскольдової могили і Провалля).
Дитинка
ДИТИНКА, Клинець — гора, історична місцевість в історичному центрі Києва. «Розрізає» Гончарі-Кожум'яки з півдня і сходу, Дігтярі з півночі.
Дігтярі
ДІГТЯРІ, Діхтярі, Дехтярі, хутір Діхтяренка – історична місцевість, поселення у західній частині Києва між Петрівською залізницею і вул. Бауманською. Головні вулиці – Магістральна, Толбухіна, Черкаська. Прилягає до місцевостей – хуторів Волейка, Васильчиків і Нивка. Місцевість згадується з 17 ст. За археологічними даними, її назва могла утворитися в давньоруський час, коли тут селилися ремісники – дігтярі. Хутір з такою назвою виник 1819, коли тут оселився селянин Василь Дігтяренко з родиною, який одержав землю від сільської громади с. Біличі.
Довга нива
ДОВГА НИВА – історична місцевість на Печерську. Містилася поблизу Пустинно-Микільського монастиря, вірогідно, простягалася паралельно Дніпру на плато від сучасної пл. Слави в бік пл. Арсенальної і Хрещатика.
Долобське
ДОЛОБСЬКЕ, Дулебське, Довбичка, Долбичка, Долобецьке – історична місцевість по обидва боки Долобецької протоки Дніпра, охоплює частину узбережжя Труханового і Долобецького островів (поблизу станції метро «Гідропарк»). До наших днів збереглася назва урочища Довбичка (Долбичка). Назва – від слова «долбня», «долбений човен», тобто із суцільного куска дерева.
Дорогожичі
ДОРОГОЖИЧІ – історична місцевість у північній частині Києва. Щодо її місцеположення існують дві версії: 1) в районі сучасної пл. Лук'янівської та вул. Мельникова (між колишніми річкою Глибочицею і струмком Скоморохом, верхів'я якого припадало на початок вулиць Дегтерьовської та Білоруської); 2) поблизу Кирилівської церкви та Бабиного Яру.
Желань
ЖЕЛАНЬ, Желя, Жилка, Жиляни, Жуляни, Желань, Жаліна, Желяна – історична місцевість, урочище, струмок, поселення. Пролягає між житловим масивом Теремки-2, залізницею Київ – Фастів і межею міста. Включає с. Жуляни і територію аеропорту «Київ», прилягає до місцевостей Братська Борщагівка, Михайлівська Борщагівка, Совки, Теремки і Чоколівка, перетинається р. Нивка.
Жуків острів
ЖУКІВ ОСТРІВ – острів, історична місцевість на Дніпрі. Назва – від струмка Жуківка, походження назви якого науково не досліджене. Струмок впадає в озеро Коник, яке під час великої повені з'єднується з Дніпром.
Забайков'є
ЗАБАЙКОВ'Є – історична місцевість, поселення на південному схилі г. Байкова. Простягається між вулицями Байковою, Кіровоградською, лінією залізниці, Старим і Новим Байковим цвинтарем, у районі сучасних вулиць Богунської, Волзької, Профінтерна, Псковської, вулиць і провулків Кочубеївських та Кіровоградських. Прилягає до с-ща Монтажник і місцевості Деміївки. Назва – від розташування поселення за Байкова горою.
Забара
ЗАБАРА – історична місцевість, урочище в східній частині Пріорки. Назва від давньослов'янського «бар» – вологе місце перед болотом або між схилами, мілководна гряда на дні річки. Заселена і забудована, імовірно, у 2-й пол. 19 ст.
Загоровщина
ЗАГОРОВЩИНА, Загуровщина, Загорівське, Займище – історична місцевість у північно-західній частині Києва, на території теперішньої обласної лікарні (вул. Багговутівська, 1).
Залізнична колонія, кін. 19 - поч. 20 ст.
Залізнична колонія, кін. 19 - поч. 20 ст. (архіт., іст.). Обмежена Повітрофлотським проспектом і вулицями Стадіонною та Платонівською, прилучається до залізниці.
Замкова гора
ЗАМКОВА ГОРА, Киселівка, Флорівська гора, Хоривиця – підвищення, історична місцевість між Старим Києвом і Подолом. Прилягає до місцевостей: Андріївська гора (відокремлена від неї Андріївським узвозом), Чорна грязь, Щекавиця (відокремлена від неї вулицями Верхнім валом та Нижнім валом) і Гончарі-Кожум'яки. Вис. – бл. 80 м., пл. верхівки — бл. 2 га.
Замковище
ЗАМКОВИЩЕ – історична місцевість, поселення, узгір'я у північній частині Києва. Простягається вздовж більшої частини вул. Замковецької (до пров. Паркового), пров. Замковецького (до 1923 – частина вул. Білецької) та вулиці і провулка М. Старицького (до 1955 – Замковецький тупик і вул. Замковецька Друга).
Западинка
ЗАПАДИНКА, Западинці, Западинські піщані гори – історична місцевість, урочище в північній частині правобережжя Києва. Вздовж просп. «Правди» (колишнє річище Западинського струмка), між місцевостями Мостищем, Пріоркою, Вітряними горами і Виноградар. У районі Западинки – Вітряних гір знайдено курган мідної доби.
Звіринець
Звіринець - історична місцевість, поселення у південно-східній частині правобережжя Києва. Простягається між Києво-Печерською лаврою, валами Старої Печерської фортеці (між вулицями Цитадельною та Панфіловців), площею і бульваром Лесі Українки, вул. Кіквідзе, Видубицьким Свято-Михайлівським монастирем.
Звіринецькі печери, 12—17 ст., поховання о. Валентина, Каманіна І. М.
Звіринецькі печери, 12—17 ст., поховання о. Валентина, Каманіна І. М. (археол., іст.). Вул. Мічуріна, 17-22. У районі Звіринця, на території Центрального ботанічного саду НАН України. Печери викопано у пагорбі на північний захід від Видубицького монастиря на глибині 13 м, довжина дослідженої ділянки бл. 150 м.
Золоча
ЗОЛОЧА, Золотча, Золотка – річка, старе річище Дніпра. Згадується в літописі 12 ст. Серед істориків існують розбіжності щодо її місцезнаходження. М. Закревський на картах, вміщених в «Описі Києва» позначає її на Трухановому острові, але вказує, що гирло Золочі розташоване значно нижче Києва. М. Берлинський вважав, що Золоча впадала в Дніпро навпроти Наводницької пристані.
Йорданський струмок
ЙОРДАНСЬКИЙ СТРУМОК, Йорданське озеро – невеликий струмок починався біля підніжжя Лисої гори (Юрковиці) й протікав між нею та горою Щекавицею. Поблизу Кирилівського монастиря і гирла Сирецького струмка впадав в озеро, яке в документі 1640 згадується як Йорданське.
Кадетський гай
КАДЕТСЬКИЙ ГАЙ, Шулявський гай – історична місцевість, лісопарк, струмок на Солом'янці. Відомий з 1720-х рр. як Шулявський гай, насаджений після заснування на правому березі р. Либідь Шульжинського подвір'я Софійського монастиря (див. ст. Шулявка).
Казенні дачі
КАЗЕННІ ДАЧІ — історична місцевість, дачне селище у західній частині Києва між сучасними просп. Перемоги, вулицями Виборзькою, Гарматною та Академіка Янгеля. Прилягає до місцевості Шулявки. Історія місцевості простежується з 1854, коли Київська палата державного майна виділила тут 28 ділянок заможним верствам населення (дворянам, купецтву, підприємцям, чиновництву, науковцям, військовим).
Караваєві дачі (Печерські)
Караваєві дачі (Печерські) – були розташовані у південно-східній частині Звіринця, поблизу кінцевої частини сучасної вул. Тимірязєвської, над залізничною зупинкою «Київ ІІІ». Прилягали до Верхньої Телички, Святоозерської слобідки і Бусової гори.
Караваєві Дачі (Шулявські)
Караваєві Дачі (Шулявські) – у західній частині Києва. Складаються із «старих» Караваєвих дач (їх межі пролягають по вулицях Гарматній і Комбайнерів, залізниці та вул. Мамина-Сибіряка) і Новокараваєвих дач (між вул. Комбайнерів, просп. Відрадним, вул. Пост-Волинською і залізницею). Територія прилягає до місцевостей Шулявка, Казенні дачі, Відрадне.
Карпилівка
КАРПИЛІВКА – історична місцевість між горами Щекавицею та Юрковицею (Лисою). Походження назви документально не встановлено.
Катеринівка
КАТЕРИНІВКА – історична місцевість, селище на західній околиці правобережжя Києва, вздовж лівого боку Брест-Литовського шосе. Головна магістраль – вул. К. Герасименка. Історія місцевості простежується з 1895, коли на прохання голови Київського благодійного товариства – графині С. Ігнатьєвої йому було передано в користування 10 десятин землі в цій місцевості.
Кинь-Грусть
КИНЬ-ГРУСТЬ, Дача Кульженка – історична місцевість, колишня заміська дача у північній частині правобережжя Києва, довкола пл. Т. Шевченка (до 1959 мала назву пл. Кинь-Грусть). Прилягає до місцевостей Пріорка, Коноплянка, с-ща Шевченка, Мінського житлового масиву. Походження назви місцевості, за переказами, пов'язане з перебуванням у Києві російської імператриці Катерини її, яка, проїжджаючи тут, сказала нібито князю Г. Потьомкіну: «Кинь грусть!».
Китаєве
КИТАЄВЕ, Китаїв – історична місцевість у південно-східній частині правобережжя Києва. Місцевість перерізає підковоподібна западина із ланцюгом озер. Прилягає до місцевостей Корчувате, Мишоловка, Болгарський хутір. Основні вулиці – Китаївська, Червонопрапорна, просп. Науки (останні дві частково). Територія освоєна людиною з глибокої давнини, тут, зокрема, знайдено зразки кераміки залізного віку.
Киянка
див. ст. Гончарі-Кожум'яки, Кудрявець
Клинець
КЛИНЕЦЬ – див. ст. Дитинка
Копирів Кінець
КОПИРІВ КІНЕЦЬ, 10—13 ст. (археол.). Локалізується в районі Кудрявських схилів, Глибочиці, Вознесенського узвозу (від Львівської пл. вздовж вул. Артема в межах вул. Обсерваторної, території Української академії мистецтва, лікеро-горілчаного заводу, станції захисту рослин). Займає площу бл. 40 га.
Микільські печери
МИКІЛЬСЬКІ ПЕЧЕРИ, 12—14 ст. (археол.). Вул. Дніпровський узвіз. Поблизу Аскольдової могили, у південному схилі Панкратівського (Спаського) яру. Раніше називалися: печера Івана Грішного, Панкратівські печери, печери Аскольдової могили.
Муромець, городище. 12 - 13 ст.
Муромець, городище. 12 - 13 ст. (археол.). У південній частині парку Дружби народів, на північ від Московського моста, у південно-східній частині о. Муромець. Відкрив М. Сагайдак 1982, обстежив 1990.
Пам'ятка ототожнюється з заміським двором Юрія Долгорукого «Раєм» (за переказами, розташовувався на Лівобережжі), або з островом, що згадується в літописі стосовно подій, що пов'язуються з ім'ям останнього великого князя київського Михайла Всеволодовича, який напередодні Батиєвої навали втік до Угорщини і 1241 на шляху до Золотої Орди не наважився зупинитися у місті, а «живяше под Киевом во острове» (можливо, мається на увазі городище на о. Муромець).
Поділ
ПОДІЛ, 9—18 ст. (археол.). На рівнині правобережної тераси Дніпра, яка з усіх боків захищена природним рельєфом. Південна та південно-східна сторони — це стрімкі схили правого берега, поділеного ярами на окремі гори: Володимирську, Старокиївську, Замкову, Щекавицю, Юрковицю. На північному заході тераса з'єднувалась із болотистою низовиною, в яку виходили численні річкові рукави. Північною межею Подолу був правий берег р. Почайни (прит. Дніпра).
Преображенські Печери
ПРЕОБРАЖЕНСЬКІ ПЕЧЕРИ, серед. 19 ст. (археол.). Вулиці Ягідна — Академіка Кащенка. В районі с-ща Мишоловка, на території колишнього Преображенського скиту Києво-Печерської лаври. Раніше називалися печери Мишоловки.
Пуща Водиця - Дачне Селище
ПУЩА-ВОДИЦЯ — ДАЧНЕ СЕЛИЩЕ, кін. 19—20 ст. (архіт., іст., місто буд.). На північно-західній околиці Києва, має статус селища міського типу (з 1981). Збудоване серед мішаного лісового масиву, що є південним відгалуженням Полісся, дендросклад з переважанням сосни, дуба, деяких листяних порід (осоки, берези, вільхи), заростей ліщини. На північному заході межує з с. Горенка (колишня Міська Горенка) Києво-Святошинського р-ну, на південному сході сполучене з Києвом автомагістраллю (вул. Міська) і трамвайною колією (продовження вул. Червонофлотської), що прямує крізь лісовий масив.
Святошин Дачне Селище
СВЯТОШИН (дачне селище), кін. 19 — поч. 20 ст. (архіт., іст., містобуд.). На західній околиці Києва, між залізницею Київ—Коростень, Борщагівкою, Катеринівкою і Біличами, вздовж просп. Перемоги (колишній просп. Брест-Литовський) серед соснового лісу і ставків, утворених р. Нивкою, яка протікає з південного заходу. Первісна територія селища з півночі визначається напрямками сучасних вулиць Біличанської, Радгоспної, Ірпінської, з півдня — вул. Відпочинку.
Смородинська печера, кін. IV-III тис. до н. е.
Смородинська печера, кін. IV-III тис. до н. е. (археол.). Смородинський узвіз. Печеру викопано у схилах Смородинського яру. Інші назви – Кирилівська печера, Змієва печера (назву останньої пов’язують з легендою про двобій Добрині Микитича зі Змієм Гориничем). Смородинська печера являє собою велику групу (бл. 20) печерних споруд різної конфігурації.
Соцмісто
СОЦМІСТО, 1950-і рр. (архіт., містобуд.). На лівому березі Дніпра вздовж траси просп. Броварського. Обмежено вулицями Попудренка (з півночі), Червоногвардійською (зі сходу), Червоноткацькою (з півдня), І. Дубового (з заходу). Автор проекту – арх. В. Поліщук. На поч. 1950-х рр. зведено чотири перших квартали, що обмежені вулицями Мініна, Попудренка, Червоногвардійською, Червоноткацькою.